Češi by mohli ušetřit až tři čtvrtiny energie

Praha - Lidé v České republice příliš plýtvají energií. Podle vyjádření experta na trvale udržitelné hospodářství Martina Halamy však máme ohromný potenciál úspory energie. Z technologického hlediska je prý možné ušetřit až tři čtvrtiny spotřeby energie. To se zatím neděje.

„Je to jako nepřejídat se v jídle. My jsme, co se energie týče, v porovnání s Evropskou unií obézní,“ přirovnal expert na energetickou bezpečnost Ivan Beneš. Šetřit energií se přitom nemusí jen na státní úrovni. Lidé například zbytečně vyměňují stará okna za plastová. Ta původní však stačí jen renovovat.

I v České republice se začalo o šetření energie diskutovat. „V květnu vznikla platforma pro udržitelnou energii, diskuzi otevírají i nevládní organizace,“ řekl Ivan Beneš. Například hnutí Greenpeace letos přišlo s koncepcí „Energetická (r)evoluce“, podle které mohou Evropané do roku 2030 ušetřit až 55 miliard eur ročně a zároveň snížit emise oxidu uhličitého téměř o polovinu. Základní pilíře hnutí vidí ve zvyšování energetické účinnosti a v mohutném rozvoji obnovitelných zdrojů.

Státní energetická koncepce má dlouhodobý plán

Roku 2030 se týká i Státní energetická koncepce, kterou přijala vláda v roce 2004. Ta si během příštích třiceti let vytyčila tři priority - nezávislost na cizích zdrojích energie a zdrojích z rizikových oblastí, udržitelný rozvoj a bezpečnost. „Stále se jedná o takzvaném upraveném zeleném scénáři. Ten je ovšem nedostačující, je příliš tragický,“ vysvětlil Martin Halama.

Ivan Beneš, expert na energetickou bezpečnost

„Kdo umí obohatit uran, umí vyrobit jadernou zbraň. Kdo má jaderný reaktor, může mít i nukleární munici.“

Experti poukazují zejména na bezpečnost. Tím je myšlena hlavně jaderná energie. „Jaderná energie je přinejlepším zbytečná, pokud pominu bezpečností rizika,“ uvedl Halama. Na jeho stranu se přidal i Ivan Beneš: „Kdo umí obohatit uran, umí vyrobit jadernou zbraň. Kdo má jaderný reaktor, může mít i nukleární munici. To je celosvětový problém bezpečnosti.“

Názor, že je jaderná energie zbytečná, nesdílí energetická společnost ČEZ. Ta v pondělí 3. srpna vyhlásila tendr na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Její dva nové bloky by podle ČEZ mohly v Temelíně vyrůst do 15 let. Hodnota zakázky není veřejně známá, odhaduje se ale na 250 miliard korun. Kromě dostavby Temelína má navíc kandidát předložit i jednostranné návrhy na výstavbu tří dalších jaderných bloků jinde v Evropě.