České stavebnictví čeká hluboký propad

Praha - O více než deset procent by se mohlo v následujících měsících propadnout české stavebnictví. Nejvíce se podle expertů na propadu stavebnictví odrazí plánované omezení státních zakázek, tedy především výstavba silnic a dálnic. Uvedla to aktuální studie zpracovaná pro poradenskou společnost KPMG.

Ještě před třemi měsíci očekávaly firmy 3procentní pokles výkonu stavebnictví pro letošní rok. Nyní se mluví až o 11 procentech. „Pokud stát přestane investovat do infrastruktury, tak budeme muset masově propouštět,“ potvrdil mluvčí společnosti Metrostav František Polák.

K propouštění by se měla chystat i firma Skanska. „Jsme v situaci, kdy ještě jednáme s ministerstvem financí o tom, jak vůbec bude vypadat rozpočet státního fondu dopravní infrastruktury,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. S malým počtem zakázek se potýkají i developerské firmy, které staví byty. Poptávka po novém bydlení klesla od loňska o třetinu.

„Makroekonomické ukazatele horší než v minulosti. Je vyšší nezaměstnanost a očekává se, že ještě poroste v následujícím období,“ řekl výkonný ředitel Central Group Aleš Novotný. Nejhorší období čeká stavebníky letos, případně v první polovině příštího roku. Podle analýzy, kterou zpracovala KPMG, by se  stavební výroba mohla začít zvedat až po roce 2011.