Německo se probírá z krize

Berlín - Červnové tempo růstu průmyslových zakázek v Německu vyrazilo analytikům dech. Meziměsíčně množství zakázek vyskočilo o 4,5 procenta, tedy nejvíce za poslední dva roky. Ekonomové přitom počítali s měsíčním nárůstem pouze na úrovni 0,8 procenta. V květnu se zakázky zvýšily o 4,4 procenta. Celkově jde o čtvrtý měsíční růst v řadě.

Dle údajů ministerstva se v červnu výrazně zvýšily zakázky ze zahraničí, zejména z eurozóny. Ty vyskočily o 13,2 procenta. Celkem se objednávky z ciziny zvýšily o 8,3 procenta, zatímco domácí stouply o 0,2 procenta. Silný nárůst vykázalo kapitálové zboží a polotovary. Zakázky na spotřební zboží se ale mírně snížily.

Za první tři měsíce letošního roku se výkon německé ekonomiky snížil o rekordních 3,8 procenta. I lidé z vlády ale uvádějí, že se minulý měsíc situace možná stabilizovala a že by se již za druhé čtvrtletí mohl objevit mírný růst.


Německo se probírá z krize 

Výrazné tempo růstu průmyslových zakázek zaznamenané již druhý měsíc za sebou podle oborníků svědčí o tom, že se nejsilnější ekonomika Evropy začíná pozvolna zotavovat z hospodářské krize.

Jörg Krämer, ekonom Commerzbank

„Recese je pryč. Uvidíme, že třetí čtvrtletí bude silné. Poptávka roste, protože se postupně vytrácí globální strach ze zkázy, který se objevil po kolapsu Lehman Brothers na podzim 2008.“

Už od konce roku 2007 došlo k poklesu zakázek německých zpracovatelů. V březnu se ale tento trend zvrátil. Nárůst zakázek potvrzuje podle Svazu průmyslu a dopravy jistý efekt vládních intervencí spolkové vlády. Je prý ale otázkou, zda je tento vývoj udržitelný. „Ani výše uvedené skutečnosti nemusí signalizovat skončení recese. Pro tuzemský průmysl a celou ekonomiku jsou jakékoliv signály z Německa vzhledem k důležitosti tohoto trhu zcela zásadní,“ uvedl ředitel sekce hospodářské politiky svazu Boris Dlouhý.

Zlepšení ukázaly i zprávy z průmyslu 

Zvýšení průmyslových zakázek je další pozitivní zprávou o německé ekonomice z poslední doby. V pondělí se ukázalo, že se výkon německého průmyslu v červenci snížil nejmírnějším tempem za deset měsíců.

Podnikatelská důvěra v červenci vzrostla čtvrtý měsíc za sebou a dostala se nejvýše od loňského října. Nezaměstnanost přitom nečekaně klesla, a to poprvé za devět měsíců. Optimisticky se vyjadřují i některé německé strojírenské firmy, napsal Reuters. 

Eura
  • Eura autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/348/34791.jpg
  • Německo autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/960/95948.jpg