ČNB zhoršila výhled ekonomiky

Praha - V nové prognóze na letošní rok očekává Česká národní banka pokles ekonomiky o 3,8 procenta. V příštím roce pak počítá s růstem HDP o 0,7 procenta a v roce 2011 s růstem o 2,2 procenta. Čísla přinesl na dnešní tiskové konferenci guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Centrální banka tak odhad vývoje ekonomiky zhoršila. Ekonomika v loňském roce rostla podle evidovaných údajů ČSÚ o 2,8 procenta.

ČNB očekávala v předchozí květnové prognóze pokles ekonomiky o 2,4 procenta a příští rok růst o 1,4 procenta.

Také ministerstvo financí očekává v nové prognóze větší pokles než před několika měsíci, a to 4,3 procenta. V roce 2010 by pak hrubý domácí produkt měl podle MF mírně vzrůst o 0,3 procenta. V roce 2011 by pak podle odhadů MF měla ekonomika již růst tempem 2,4 procenta a v roce 2012 tempem 3,2 procenta. Podle odhadů Evropské komise letos česká ekonomika klesne o 2,7 procenta a Mezinárodní měnový fond očekává letos propad o 3,5 procenta.

Guvernér ČNB Zdeněk Tůma

„Ten ekonomický příběh České republiky se nemění oproti předchozí prognóze zásadním způsobem. Vycházíme z toho, že ekonomický pokles ve druhém čtvrtletí dosáhl již svého dna a nastané mírné oživování. Nicméně na meziročních číslech se dočkáme ještě poklesu.“


Dle guvernéra není rovněž pochyb, že růst spotřeby domácností bude zpomalovat a v roce 2010 může dokonce klesnout. Příčinou je rostoucí nezaměstnanost. „V roce 2009 se růst spotřeby domácností přiblíží nule a na začátku roku 2010 bude mírně záporný,“ uvedl Tůma.

ČNB očekává pokles inflace

Centrální banka očekává během následujících měsíců pokles inflace. „Celková inflace ve třetím čtvrtletí letošního roku dále poklesne. Ve zbytku tohoto roku a na začátku příštího se bude pohybovat na nízkých, avšak nadále kladných hodnotách. V příštím roce začne opět růst a k dvouprocentnímu inflačnímu cíli se dostane na konci roku 2010,“ uvedl guvernér. Ve třetím čtvrtletí 2010 by se měla celková inflace pohybovat na 1,3 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí 2010 na 1,9 procenta.

Podle Tůmy jsou hlavní rizika, která by mohla ohrozit nový odhadovaný vývoj, mírně protiinflační. Proti růstu cen by tak mohl působit aktuálně silnější kurz koruny, naopak růst cen může podpořit aktuálně vyšší cena ropy.

ČNB v letošním roce očekává průměrný kurz koruny na 26,60 koruny/EUR a příští rok posílení koruny na 25,70 koruny/EUR. V roce 2011 by měla koruna posílit k 25,30 koruny za euro. V současnosti se koruna obchoduje kolem 26 korun/EUR.


Podle guvernéra prognóza počítá i s poklesem tržních úrokových sazeb v letošním roce, poté s jejich postupným růstem od druhé poloviny roku 2010.