Koruna bude dále posilovat, euro zůstane pod 26 Kč

Praha - Česká národní banka očekává, že česká koruna bude pokračovat v trendu mírného posilování. Letos by její průměrný kurz měl být 26,60 Kč za euro, v příštím roce 25,70 Kč/EUR a v roce 2011 pak 25,30 Kč/EUR. Guvernér ČNB Zdeněk Tůma věří v pokračující posilování i přesto, že úrokové sazby jsou v ČR ve srovnání s jinými zeměmi nižší. Ke zpevnění domácí měny podle něj přispěje zotavování ekonomiky a pokles rizik v regionu.

Předpovědi některých analytiků se však od výhledu ČNB značně liší. Například podle Aleše Michla z Raiffeisenbank je česká měna silně nadhodnocená a nedivil by se, „kdyby se kurz vrátil zpátky až nad 28 korun za euro.“ Podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory naopak dojde k dalšímu posílení kurzu koruny, na který ukazuje vysoký přebytek zahraničního obchodu. „Za rok očekáváme kurz kolem 23,70 CZK/EUR,“ říká Pikora.

Silná koruna může uškodit českým exportérům a zpomalit zotavení ekonomiky, podle expertů však podnikům škodí zejména velká rozkolísanost kurzu.

Kurz koruny se dnes pohyboval pod hranicí 26,00 Kč za euro a okolo 18,00 Kč za dolar. Po odpoledním zveřejnění informací o snížení sazeb ČNB zpevnila česká měna o několik haléřů na 25,92 Kč/EUR. „Koruna naprosto ignorovala rozhodnutí centrální banky snížit úrokové sazby a rekordní přebytek zahraničního obchodu, jako by ji centrální bankéři a statistici za horkého počasí vůbec nezajímali. Ve skutečnosti však čeká jen na vývoj v zahraničí a na to, až se londýnští hráči zorientují v nepřehledné situaci,“ vysvětluje Pikora.