Ústí nad Labem nechává argumenty o úsporách bez povšimnutí

Ústí nad Labem - Spory kolem předražené demolice sektorového centra na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad Labem pokračují. Zastupitelstvo dnes posvětilo rozhodnutí rady a zakázku přikleplo firmě AZ Sanace. Město demolice vyjde na 83 milionů korun, státní firmě Explosia by však za stejnou práci mohlo zaplatit o více než 30 milionů méně. Primátor ovšem tvrdí, že není o čem diskutovat, Explosia se přihlásila do výběrového řízení na tuto zakázku pozdě.

„Na tu soutěž jsme reagovali pozdě, ale to jsem vysvětlil v dopise, že jsme nebyli usnášeníschopní,“ upozornil v rozhovoru pro ČT24 obchodní manažer firmy Explosia Pavel Němec. Na reakci města má podle něj společnost právo, zatím ale žádnou nedostala.

„Zákon 137 jasně hovoří o tom, jak mají firmy reagovat, pokud se chtějí ucházet o veřejnou zakázku. Město Ústí nad Labem striktně postupovalo podle tohoto zákona,“ ospravedlňuje přísné jednání města primátor Jan Kubata (ODS).

Opozici se ovšem postup města nelíbí. Vítězství dražší firmy považuje za mrhání penězi a navíc poukazuje na to, že sama demolice je zbytečná. „To zařízení není staticky narušeno,“ podotkl zastupitel města Jaroslav Kubín (KSČM). „Tady by mohlo být sportoviště jako součást centra pro děti z celého Ústí,“ dodala jeho stranická kolegyně Květa Čelišová.

Město ovšem pro rekonstrukci objektu nenašlo vhodného investora. Všem, kteří připadali v úvahu, se rekonstrukce podle primátora zdála předražená. I když město už nalilo do objektu přes 150 milionů korun, teď budova opět za nemalé peníze skončí v troskách.