Soud zamítl i podruhé insolvenční návrh na Tomi Tour

Praha - I podruhé zamítl pražský městský soud insolvenční návrh na zkrachovalou cestovní kancelář Tomi Tour. Podle soudu kancelář stále nedodala potřebné informace o finančním stavu společnosti. Soud rozhodnutí zveřejnil v insolvenčním rejstříku. Tomi Tour ukončila činnost 17. července. Například s tvrzením Tomi Tour, že její hotovost v pokladně a v bance je řádově ve statisících korun, zatímco závazky jsou v desítkách milionů korun, se soud nespokojil. Tyto údaje jsou údajně neúplné, soudu také chybí například vyčíslení závazků vůči státu nebo zaměstnancům. Podle soudu není zřejmá celková výše závazků.

Jednatel Tomi Tour se ohání hospodářskou krizí

Lubomír Popelář, jednatel společnosti, se v insolvenčním návrhu domáhal rozhodnutí o úpadku a současně prohlášení konkurzu na majetek cestovní kanceláře. Úpadek zdůvodňuje mimo jiné hospodářskou krizí, nemožností získat úvěry od bank nebo porušením smluv ze strany zahraničních partnerů. Tomi Tour má možnost podat na sebe insolvenční návrh znovu, případně se proti rozhodnutí soudu odvolat.
Také první návrh na insolvenční řízení, který Popelář podal 24. července, Městský soud v Praze zamítl. Podle soudu v návrhu Tomi Tour jako dlužník neuvedl srozumitelně skutečnosti, které osvědčují úpadek, a z dokumentu nebylo patrno, čeho se jím navrhovatel domáhá. Popelář vlastní Tomi Tour ze dvou třetin, třetinu vlastní německá společnost Tomi Tour GmbH.

Tomi Tour při ukončení činnosti v zahraničí nechala zhruba 3400 lidí, dalších téměř 15 000 klientů má koupeno zájezd. Okolnostmi pádu cestovní kanceláře se zabývá policie, případ prošetřuje pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu.