Číňané nakupují auta jako o život

Peking - Výrazný úspěch zaznamenal prodej aut v Číně. Včetně nákladních vozů a autobusů zde totiž v červenci vyskočil o 64 procent na 1,1 milionu vozů, a Čína tak opět překonala v prodejnosti Spojené státy. Poptávku po nových autech v zemi podpořilo snížení daní a vládní podpory. Údaje dnes přinesla agentura Nová Čína s odvoláním na údaje Čínské asociace výrobců automobilů. Prodej osobních aut meziročně vyskočil o 70,5 procenta na 832 600 vozů.

Analytici už delší dobu očekávají, že Čína, která má 1,3 miliardy obyvatel, překoná v prodeji osobních aut USA a stane se největším automobilovým trhem světa. Tuto možnost urychlila ekonomická recese v USA, která výrazně snížila poptávku po nových autech, zatímco prodej v Číně dále roste. Zákazníci v USA koupili podle údajů společnosti Autodata v červenci 997 824 osobních a lehkých nákladních vozů.
Během prvních sedmi měsíců letošního roku stoupl v Číně prodej aut o 23,4 procenta na 7,2 milionu vozů, z toho prodej osobních aut se zvýšil o téměř 31 procent na 5,37 milionu. V USA se prodalo 5,8 milionu osobních vozů.

V loňském roce byla v Číně poptávka po autech zasažena světovou finanční krizí, od letošního února však za pomoci vládních opatření oživuje. Čínská vláda v lednu představila plán na podporu automobilového sektoru, který zahrnuje snížení daní a subvence pro motoristy. Automobilový průmysl je jedním z pilířů třetí největší ekonomiky světa.

Automobilka Mazda na výstavě v Šanghaji
Automobilka Mazda na výstavě v Šanghaji