Státní Letecké opravny Malešice zřejmě dostane do rukou Penta

Praha - Ministerstvo obrany připravuje stamilionový obchod - dosud státní Letecké opravny Malešice má totiž převzít společnost Aero Vodochody, kterou ovládá investiční skupina Penta. Obchodu se však dostalo kritiky od politiků. Dočasná vláda premiéra Fischera podle nich nemá k podobným krokům mandát. Na připravovaný prodej jako první upozornil deník E15. Připravený scénář obchodu počítá nejprve s transformací státního podniku Letecké opravny Malešice na akciovou společnost a následně má dojít k prodeji akcií do rukou Aera Vodochody. I když ministerstvo oficiálně přípravy nevyloučilo, do podrobností zabíhat nechce.

Jan Pejšek, mluvčí ministerstva obrany

„Existuje několik analýz, které se tímto problémem zabývají, ale jsou to pouze pracovní materiály a nikdo o ničem zatím nerozhodl.“

Ministerstvo tvrdí, že Fischerova vláda o prodeji rozhodovat nebude. Ovšem z dokumentů, které ČT získala od jednoho z vysokých úředníků, plyne, že přípravy jsou v plném proudu a provází je časová tíseň. Jednání probíhají od poloviny června. Ministr obrany Martin Barták dostal detailní studii připravovaného obchodu na stůl už na konci července před odjezdem na dovolenou. I to je důvod, proč se plán nezamlouvá některým politikům, kteří jinak transformaci opraven považují za dobrý nápad.
Kritici: Rozhodnutí by se mělo ponechat příští vládě 

Video Reportáž Roberta Maleckého
video

Reportáž Roberta Maleckého

„Rozhodně si myslím, že tato vláda by to řešit neměla. Měla by připravit určité návrhy a předložit je na stůl vládě, která přijde potom, protože to je poměrně velké rozhodnutí. Jedná se tam minimálně o částku skoro do miliardy korun,“ argumentoval senátor Tomáš Kladívko z Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.

S ním souhlasí i stínový ministr obrany Petr Hulinský: „Toto rozhodně není v kompetenci této vlády, protože to je naprosto zásadní záležitost, kterou by měla vyřešit vláda, která vznikne z řádných voleb.“

Penta by koupí získala i lukrativní pozemky 

Podle informací ČT mají být všechny pražské provozy leteckých opraven přesunuty do areálu ve Vodochodech. V takovém případě by nový vlastník získal volné lukrativní pozemky - v rozvojové zóně na území Prahy.

Jen v loňském roce se armáda zbavila nepotřebného majetku za 510 milionů korun. Snaží se tak alespoň zčásti vyrovnat svůj napjatý rozpočet. Mezi nejkritizovanější připravované akce patří třeba plán prodat starý ruzyňský terminál společnosti Letiště Praha.

/*json*/{"map":{"lat":50.0813514457,"lng":14.5286464691,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":50.081874678983,"lng":14.529848098755,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Letecké opravny Malešice
Zdroj: www.lompraha.cz