Poptávka po autech ve světě stoupá díky státním opatřením

Praha - Poptávka po automobilech po celém světě ožívá díky vládním opatřením na podporu prodeje. Na předních evropských trzích prodej minulý měsíc meziročně stoupl a ve Spojených státech dosáhl letošního maxima. Poptávka po automobilech byla zasažena světovou finanční krizí, která vedla ke zpomalení ekonomiky, obtížnějšímu přístupu k úvěrům a poklesu spotřebitelské důvěry i výdajů. Spojené státy a mnohé další země se proto rozhodly podpořit prodej zavedením tzv. šrotovného.

Prodej automobilů ve Spojených státech v červenci díky šrotovnému dosáhl nejvyšší úrovně od začátku letošního roku. Zákazníci v USA koupili podle údajů společnosti Autodata 997 824 osobních a lehkých nákladních vozů. V meziročním srovnání se nicméně prodej snížil o 12 procent.

Šrotovné podporuje poptávku po automobilech rovněž v evropských zemích. V Německu se prodej osobních aut v červenci meziročně zvýšil o 29,5 procenta na téměř 340 000 vozů. V Itálii prodej stoupl o 6,2 procenta na 204 905 vozů a ve Francii o 3,1 procenta na 188 635 vozů.

Opatření na podporu prodeje automobilů zavedla rovněž Čína, kde celkový prodej vozidel, včetně nákladních vozů a autobusů, v červenci vyskočil o 64 procent na 1,1 milionu vozů. Čína tak opět překonala v prodejnosti Spojené státy. Útlum na automobilových trzích měl letos negativní dopad na hospodaření řady automobilek. Zisk největšího evropského výrobce automobilů Volkswagen se v pololetí propadl o více než 80 procent a zisk jeho české divize Škoda Auto se snížil o více než 60 procent.