Svět se díky zásahům vlád vyhnul druhé velké krizi

Kuala Lumpur - Díky iniciativnímu postoji vlád, které poskytly několik stimulačních opatření na podporu ekonomiky a nalily do světového hospodářství miliardy, se svět vyhnul druhé Velké hospodářské krizi. Na konferenci o světových kapitálových trzích v malajsijské metropoli Kuala Lumpur to dnes řekl nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman. Podtrhl ale rovněž, že oživení bude poměrně zdlouhavé a bude trvat ještě nejméně dva roky.

Krugman zdůraznil, že nejhorší etapa hospodářské krize je už za námi a objevují se známky stabilizace růstu ekonomiky i exportu. Ekonom ale upozorňuje, že oživení zřejmě nebude zcela uspokojivé, protože výdaje vlád, díky nimž se stav ekonomiky zlepšuje, nejsou dlouhodobě udržitelné.

„Dokázali jsme se vyhnout druhé Velké hospodářské krizi, úplné zotavení ale bude trvat minimálně dva roky, pravděpodobně však ještě déle,“ řekl ekonom. Nadcházející oživení podle něj ovšem nebude tak ideální, jako tomu bylo například po asijské finanční krizi v letech 1997 a 1998. Tamní ekonomiky se tehdy díky silnému růstu exportu zotavily velmi rychle.

Velkým problémem světového hospodářství navíc zůstává vysoká nezaměstnanost. V řadě zemí zatím nedosáhla zdaleka svého vrcholu a dál rychlým tempem narůstá.