Zelenou úsporám dostanou od státu i paneláky

Praha - Program Zelená úsporám přes velkou publicitu dosud zaostával za očekáváním. Ministr životního prostředí Ladislav Miko dnes proto oznámil, že dotace budou od 17. srpna dostupnější. Žadatelé už nebudou muset provést více zateplovacích opatření naráz, nově budou dotace poskytovány i jen na jedno, pokud sníží energetickou náročnost bydlení o 20 procent. Z programu bude navíc nově fixním příspěvkem hrazena i projektová dokumentace. Na tyto účely je vyhrazeno 50 milionů korun, přičemž tato dotace bude hrazena do konce března 2010. Program je rovněž nově rozšířen i na celkové zateplení panelových domů.

„Program Zelená úsporám chceme rozšířit i o dotace na celkové zateplení panelových domů,“ potvrdil ministr životního prostředí Ladislav Miko. Jeho úřad spolu s ministerstvem pro místní rozvoj ještě dolaďují přesné podmínky, o peníze pro své paneláky by bytová družstva a další majitelé měli mít možnost žádat od září.

„Jde nám především o motivaci projektantů a veřejnosti, aby se sami začali zajímat, jak mohou i oni snížit emise skleníkových plynů a náklady na bydlení,“ zdůvodnil ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Štepánek. V oblasti celkového zateplení fond navýší dotace na více než 30 procent investičních nákladů, čímž se zájemcům zkrátí doba návratnosti investice.

Video Reportáž Veroniky Markové
video

Reportáž Veroniky Markové

Reportáž Veroniky Markové

u 10. 8. 2009

Události, komentáře s Ladislavem Mikem a Jaroslavem Hanákem

Rozhovor s Petrem Holubem a Martinem Hanákem

Rozhovor s Petrem Holubem a Miloslavem Maškem

Ministerstvo životního prostředí podle Ladislava Mika reaguje na současnou hospodářskou recesi a na skutečnost, že se brzy uskuteční další prodej emisních kreditů v hodnotě pěti miliard korun. V současné době je ve fondu 25 miliard korun. Pokud Češi do tří let nerozeberou všechny prostředky, které nyní stát v programu nabízí, vrátí se nevyčerpané peníze Japonsku, od nějž Česko prostředky za emisní kredity získalo.

Ladislav Miko, ministr životního prostředí:

„Rozhodli jsme se upravit program a vyjít vstříc i menším projektům s nižšími investicemi, které povedou k energetickým úsporám a zároveň ke snižování emisí, jako je například pouze výměna oken… Upouštíme od počítání počtu opatření, ale zůstáváme striktní v dosaženém efektu, to znamená, že nám jde o celkovou úsporu.“


Program Zelená úsporám byl od svého spuštění předmětem kritiky kvůli nízkému počtu podaných žádostí. Od spuštění programu na konci dubna se objevilo jen 205 žádostí, ministerstvo přitom předpokládalo asi 10 tisíc žádostí do konce roku. Petr Hlub z MŽV vidí za nízkým počtem žádostí delší dobu potřebnou na přípravu projektů a především hospodářskou krizi. „Ukázalo se, že většina majitelů domů není ochotná k jednorázovým vysokým investicím ani s významnou dotační odporou. Úprava pravidel umožňuje podporu zateplování krok po kroku,“ dodává Karel Polanecký z Hnutí Duha.

Martin Hanák, Svaz českých a moravských bytových družstev:

„Tyto zásadní změny skutečně povedou k tomu, že zájem družstev bude větší… Všem bych doporučoval, aby se o ten program začali v tuto chvíli zajímat.“


Kritici namítají, že jsou majitelé nemovitostí stále limitováni předepsaným materiálem. O dotace podle nových pravidel lze od 17.8. žádat na krajských pracovištích SFŽP. Lidé se k penězům dostanou i prostřednictvím poboček pěti tuzemských bank, které nabízejí i spolufinancování prostřednictvím zvýhodněných úvěrů.

Program se na průmysl nerozšíří 

Rozšíření programu na průmysl Miko vyloučil. „Absorpční schopnost projektů je vysoká a neočekává se, že by se program rozšířil mimo oblast bydlení,“ potvrdil ředitel sekce ochrany klimatu a ovzduší Aleš Kuták.