Finanční poradce klamal klienty, trestu ušel

Louny - Ne každý "podvod" bývá potrestán. Bývalý finanční poradce stavební spořitelny Hypo nabízel klientům nové smlouvy a vědomě jim přitom zatajoval, že za ně musí platit poplatky. Poradce se přitom sám obohacoval o provize ze smluv. Cílové částky spoření navíc navyšoval klientům i bez jejich vědomí. Okresní soud v Lounech ho teď ale osvobodil s tím, že vlastně vůbec nepodváděl. Rozsudek nicméně ještě není pravomocný. Více sledujte dnes od 21:40 na ČT1 v pořadu Reportéři ČT.

O lukrativní místo finančního poradce přišel Miroslav Vostárek před třemi lety, když skrytá kamera Reportérů ČT odhalila jeho obchodní praktiky. To, jak radil klientům, zatajoval poplatky a údajně lhal o vyšších úrocích, ho přivedlo až před lounský soud. „Navštěvoval klienty, kterým nabízel navýšení cílové částky stavebního spoření s možností čerpání překlenovacího úvěru a přítomným zamlčoval či popíral informace o tom, že za tento úkon klienti zaplatí poplatek,“ četl již dříve z obžaloby soudce Okresního soudu Louny Petr Šilhan.

Poplatky Vostárek zatajoval 

Video Reportéři ČT
video

Reportéři ČT

Reportéři ČT

Kauzy a reportáže s Markem Wollnerem

Reportáž Davida Havlíka a Pavly Sedliské

Jedním ze sedmi poškozených klientů, o kterých se před soudem mluvilo, a z celkového počtu zhruba devíti set Vostárkových zákazníků je paní Kamila Kaleninová. „Jenom jsme se bavili o tom, že to chceme navýšit, ale neřekl, že znovu budeme platit další částku za to, že s námi sepisuje zase tu smlouvu,“ tvrdí Kaleninová.

Za to, že měl jiné údajně uvést v omyl, bral Miroslav Vostárek sám provize. Průměrně 3 000 korun za každý podpis. A navíc nové smlouvy s vyšší cílovou částkou spoření měl uzavírat i s těmi, se kterými se nikdy osobně nesetkal. „Před lety jsem uzavřela smlouvu u stavebního spoření na částku 18 000 ročně. Po letech mi najednou ze stavební spořitelny Hypo přišlo sdělení, že přijímají můj návrh na změnu smlouvy. Já jsem z toho byla překvapená, protože jsem vlastně s nikým nejednala, nic jsem nepodepsala,“ tvrdí Jana Zábelková. Vysvětlení nabízí její syn Petr. Ten totiž smlouvu na popud pana Vostárka podepsal sám.

Podepsat smlouvu za manželku? Žádný problém 

Pan Vostárek se zkrátka neštítil využít bezbrannosti syna paní Zábelkové a přiměl ho podepsat dokument za svou matku. Díky skryté kameře finančního poradce při pochybných praktikách nachytala i Česká televize. Její reportér se před třemi lety vydával za klienta, který chce stavební spoření pro manželku, a ta shodou okolností není zrovna doma. „Takže manželce já to můžu vypsat,“ ptal se reportér. „Když to nikde nebudete ventilovat, můžete to za ní i podepsat,“ nabízel nestandardní postup Vostárek.

Hypo stavební spořitelna po zhlédnutí reportáže s Miroslavem Vostárkem okamžitě ukončila spolupráci. „S panem Vostárkem jsme rozvázali smlouvu o obchodním zastoupení na základě faktů, které jsme zjistili z reportáže, kdy bylo jasně prokázané nekorektní finanční poradenství a že je tam falšování podpisů,“ tvrdí mluvčí spořitelny Tomáš Vašary. Okamžitou výpověď dostali i někteří nejbližší spolupracovníci Miroslava Vostárka. Ti před soudem nakonec neskončili.

Podle lounského soudu Vostárek nepodváděl 

Lounský soud teď rozhodl o Vostárkově nevině. Nepodváděl, prý jen plnil pokyny nadřízených výhodné pro spořitelnu. Ta to odmítá a bývalého zaměstnance už dřív zažalovala za nekalou soutěž. Podle jejího aktuálního vyjádření by i tento případ měl mít soudní dohru. Alespoň symbolický trest požadují pro finančního poradce rovněž jeho poškození klienti.

Miroslav Vostárek
Miroslav Vostárek