Oživení české ekonomiky na dohled - průmysl v červnu klesal pomaleji

Praha - Slovem stabilizace označují odborníci nejnovější statistiky, které přišly z průmyslu a ze stavebnictví. Průmyslová výroba v Česku v červnu sice meziročně klesla o 12,2 procenta, ve srovnání s květnovým 22procentním propadem se ale jedná o mnohem pozitivnější výsledek. Stavební produkce ve stálých cenách se meziročně zvýšila o 0,1 procenta, zatímco v květnu klesla o 2,1 procenta.

Řada ekonomů věří, že český průmysl již nalezl své dno a začíná se zvedat. Analytik ČSOB Petr Dufek označil celkový výsledek průmyslu v podmínkách současné recese za mírně pozitivní. „Je to po více než půlroce první číslo, které naznačuje obrat či alespoň stabilizaci,“ zdůraznil.

Česku by mohlo pomoci především oživení ekonomické aktivity v zahraničí. „Pokud bude pokračovat oživení v eurozóně, český průmysl by mohl ve druhé polovině roku pokračovat v meziměsíčním zlepšování,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Video Rusko odtajnilo dokumenty o Katyni
video

Rusko odtajnilo dokumenty o Katyni

Optimismus je přehnaný, říkají stavebníci a průmyslníci 

Přehnaný optimismus ale zatím není na místě. V průmyslu stále roste nezaměstnanost, nyní v něm pracuje o 13 procent lidí méně než loni. Domácí objednávky jsou slabé. „Červen je v roce 2009 pochopitelně měřen proti červnu 2008 a tam průmyslová výroba nerostla příliš rychle. Rostla jenom o dvě procenta, čili logicky ten propad není tak velký,“ upozornil v rozhovoru pro ČT24 Boris Dlouhý ze Svazu průmyslu a dopravy.

Před úskalím statistik varují i odborníci ze stavebnictví. „Ta čísla nás opravdu neopravňují k nějakému optimismu, protože v současné době se berou údaje od firem s 50 a více zaměstnanci, a to je zhruba polovina produkce,“ konstatoval generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Miloslav Mašek.

Růst průmyslové výroby by také mohl přibrzdit konec šrotovného v okolních zemích. Ve stavebnictví by se zase mohly negativně projevit škrty v tuzemských veřejných rozpočtech. O místo tam už recese připravila více než 37 tisíc lidí. Stavební firmy teď však některé z nich přijímají zpět.

Analytička společnosti Next Finance Markéta Šichtařová:

„Průmysl se rychle rozjede, jakmile vzroste poptávka v zahraničí. Stavebnictví bude přidušeno problémy veřejných financí. Stát se žene do rekordního zadlužení a na veřejné stavby zbude málo peněz.“


K meziročnímu poklesu průmyslové produkce v červnu nejvíce přispěla výroba kovových konstrukcí, kovodělných výrobků, produkce strojů, výroba základních kovů, slévárenství a výroba motorových vozidel. Průmyslová produkce naopak rostla u potravinářských výrobků a ostatních dopravních prostředků a zařízení. Dobře si vedl také farmaceutický průmysl.

Propad české průmyslové výroby
Propad české průmyslové výroby