NERV skončí spolu s prázdninami

Praha - Národní ekonomická rada vlády (NERV) ukončí svou činnost na přelomu srpna a září. Uvedl to dnes Radiožurnál s odvoláním na člena NERV Jiřího Rusnoka, který je šéfem Penzijního fondu ING a také prezidentem Asociace penzijních fondů České republiky. Podle bývalého ministra financí a průmyslu a obchodu ze sociálnědemokratických vlád už zbývá jen dopracovat poslední zprávu. Poradní orgán, který založil expremiér Mirek Topolánek na začátku roku, měl analyzovat krizový stav české ekonomiky a nalézat možná východiska. Jejími členy jsou vedle Rusnoka ekonomové Miroslav Zámečník, Tomáš Sedláček, Pavel Kohout, Vladimír Dlouhý, Michal Mejstřík, Jiří Schwarz, Jiří Weigl a Petr Zahradník.

„NERV teď pracuje na určité zprávě, kterou by chtěl připravit pro premiéra a vládu,“ řekl ČRo Rusnok. V této zprávě by ekonomové měli zhodnotit stav české ekonomiky a její výhledy do budoucna. „Měla by být předložena někdy na přelomu srpna a září. Považujeme to asi také za jakési ukončení jeho činnosti tímto způsobem, protože také bude končit tato vláda,“ dodal Rusnok.

Národní ekonomickou radu vlády ustavil na začátku roku tehdejší premiér Mirek Topolánek. Rada má fungovat jako odborný poradní a konzultační orgán vlády v oblasti ekonomiky a hospodářství. Jejím úkolem je analýza rizik a potenciálních dopadů světové finanční krize na Českou republiku. Má především navrhnout opatření vedoucí ke zmírnění dopadů světové krize na Českou republiku.