Zisková J&T zakládá s Kellnerem Energetický a průmyslový holding

Praha/Bratislava - Česko-slovenská finanční skupina J&T zaregistrovala Energetický a průmyslový holding, který se má stát s majetkem za více než 20 miliard korun jedním z největších hráčů v domácí energetice. Podíl v něm má i nejbohatší Čech Petr Kellner, který prostřednictvím své skupiny PPF drží stejně jako J&T 40 procent holdingu, zbylých 20 procent připadne partnerovi skupiny J&T Danielu Křetínskému. Firma, o níž se mluvilo v souvislosti s dovolenou bývalého premiéra Mirka Topolánka, rovněž ohlásila zdvojnásobení zisku na 2,7 miliardy korun.

O novém uskupení jedná Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Zkoumá spojení tří firem se sídlem na Kypru, patřící pod J&T a PPF, do společné firmy nazvané HoldCo. Základní kapitál holdingu je přes osm miliard korun a jeho majitelem je společnost Khasomia Limited, která má rovněž sídlo na Kypru a ze sta procent patří J&T.

Všechny podniky do holdingu bude vkládat pouze J&T. PPF měla za svůj podíl původně zaplatit zhruba osm miliard korun a umazat pohledávky za pět miliard korun. Zda a jak se bude PPF podílet na financování nových přírůstků, jako je Mibrag či International Power Opatovice, za něž J&T zaplatila celkem přes 25 miliard korun, zatím není jasné.

Martin Maňák, mluvčí J&T:

„Holding je stále v procesu vzniku a jeho finální struktura bude ustavena v průběhu následujících několika týdnů.“


Nový kolos se stane jedním z velkých dodavatelů polostátní společnosti ČEZ, napsala Mladá fronta Dnes. Z předběžného seznamu firem, které mají pod holding spadat, podle deníku vyplývá, že vedle elektráren a tepláren půjde i o silného hráče v opravách energetických zdrojů a sítí, ale i v opravách na železnici.

Některé firmy spadající do holdingu:

  • VČE - montáže
  • Profi -Elro
  • slovenský výrobce kotlů SES Tlmače
  • výrobce vodních turbín ČKD Blansko
  • Elektrizace železnic Praha
  • Do holdingu pravděpodobně přejdou i poslední akvizice, jako jsou Energetické opravny Prunéřov.


Skupina J&T dnes rovněž ohlásila, že v loňském roce více než zdvojnásobila svůj čistý zisk na 106,03 milionu eur (zhruba 2,7 miliardy Kč) z 50,13 miliardy eur předloni. Její aktiva měla hodnotu 3,46 miliardy eur (asi 89 miliard Kč). „Schopnost skupiny růst i v době, kdy padli globální hráči, považuji za důkaz její vnitřní síly a potvrzení pevnosti pilířů, na kterých ji uplynulých 15 let budujeme,“ uvedl prezident skupiny Jozef Tkáč.

J&T si pěstuje dobré vztahy s politiky

Silná finanční skupina J&T se dostala do popředí zájmu médií v souvislosti s červencovou dovolenou bývalého premiéra Mirka Topolánka. Vila, kterou si šéf ODS v Toskánsku pronajal, údajně patří lichtenštejnské firmě Raben Anstalt, ačkoli byl podpis jejího zástupce Haslera na smlouvě zpochybněn. Ve složité vlastnické struktuře firmy se však dá vysledovat propojení na skupinu J&T, koupi vily pro Raben Anstalt navíc zprostředkoval bankéř J&T Ondřej Popelka.

Bývalý šéf rozvědky Karel Randák, který pravděpodobně ve spolupráci s bývalým důstojníkem tajné služby Petrem Bakešem poskytl médiím fotky a videa mapující setkání Topolánka s vlivnými lobbisty a podnikateli, tvrdí, že Topolánek se svým poradcem Markem Dalíkem mají u J&T nadstandardní konta. Na loňské dovolené v sardinské vile italského premiéra Silvia Berlusconiho se Topolánek s bývalým ministrem dopravy Alešem Řebíčkem navíc potkali s vlivným manažerem J&T, která se zajímá o privatizace Letiště Praha, Dušanem Palcerem.