Rusko chystá šrotovné

Moskva - Rusko hodlá zavést vlastní systém šrotovného po úspěchu podobných programů ve Spojených státech a Evropě. Ruské ministerstvo průmyslu a obchodu uvedlo, že systém by mohl být spuštěn v lednu. Podle zpráv ruských médií by měla vláda motoristům nabízet při výměně minimálně deset let starého automobilu za nový příspěvek 50 tisíc rublů (zhruba 28 500 korun). Šrotovné v různé podobě zavedla zhruba polovina zemí Evropské unie, včetně Slovenska. Spojené státy minulý týden schválily navýšení peněz na šrotovné z původní miliardy dolarů o další dvě miliardy dolarů (asi 36 miliard korun).

Ruský automobilový trh nyní čelí jedné z největších krizí ve své historii. Jeho hodnota se podle poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers v letošním prvním pololetí propadla o 62 procent na 12,8 miliardy dolarů (zhruba 232 miliard korun).

Prodej aut se v Rusku celoročně propadne až o 60 procent

Rozsáhlá propouštění a snižování mezd nutí řadu Rusů nákupy automobilů odkládat. Prodej aut tlačí dolů rovněž neochota bank poskytovat úvěry. Ruský ministr průmyslu a obchodu Viktor Christěnko již koncem března varoval, že celkový prodej automobilů v Rusku by se v celém letošním roce mohl propadnout o více než 60 procent.

Ruská vláda se snaží podpořit poptávku například dotováním levných automobilových úvěrů. Podle obchodníků však vládní opatření zatím nedokázala přilákat větší počet kupců.

Šrotovné zatím funguje

Poptávka po automobilech nyní v řadě zemí díky vládním opatřením na podporu prodeje oživuje. Na předních evropských trzích prodej minulý měsíc meziročně stoupl a ve Spojených státech dosáhl letošního maxima.