Penzijním fondům klesl zisk o třetinu

Praha - Tuzemským penzijním fondům klesl v prvním pololetí zisk meziročně na 1,02 miliardy korun, což je meziroční pokles o 30 procent. Střadatelů přes klesající ziskovost přibylo. Na konci června mělo penzijní připojištění 4,4 milionu osob, tedy o 209 tisíc lidí více než v závěru roku 2008. Podle prezidenta Asociace penzijních fondů ČR Jiřího Rusnoka si občané stále více uvědomují nutnost vytvoření dodatečných finančních zdrojů pro svůj důchodový věk. „Vzhledem k zanedbatelnému zastoupení akcií a podílových listů v majetku nemohly penzijní fondy participovat ve druhém čtvrtletí na postupném oživování akciových trhů,“ vysvětlil nízkou ziskovost analytik Broker Consulting Martin Novotný.

Zároveň podle Novotného ve druhém čtvrtletí poklesly úrokové sazby vkladů, které ovlivňují výnosy peněz uložené fondy na bankovních účtech a také výnosy dluhopisů.

Ustavičně roste objem peněz evidovaných ve prospěch účastníků penzijního připojištění. Ke konci června bylo na jejich účtech vykázáno přes 193 miliard Kč, tedy o čtyři miliardy více než na konci prvního čtvrtletí 2009. Na kontech připojištěných přibývalo za poslední kvartál přes 1,3 miliardy korun měsíčně.

Penzijní fondy jsou konzervativní

V době krize ani konjunktury však není možné počítat s vysokým zhodnocením svých úspor v penzijních fondech. Díky vysoké regulaci jsou sice bezpečnější, ale také přinášejí výnos na úrovni míry inflace. I ve druhém čtvrtletí fondy dále prohloubily konzervativní zaměření svých investic. Z celkového objemu prostředků penzijně připojištěných bylo téměř 82 procent umístěno v dluhopisech a skoro deset procent na účtech a termínovaných vkladech. Do akcií bylo uloženo 2,3 procenta a do podílových listů tři procenta spravovaných peněz.

Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994. Na trhu pokračuje koncentrace, z původních 44 fondů jich zbylo deset. Míra zapojení obyvatelstva v penzijním připojištění již převyšuje 60 procent práceschopných v ČR, a to bez započtení penzijně připojištěných nad 60 let, kteří tvoří asi pětinu z celkového počtu spořících.