Těžba hnědého uhlí v unii rostla, Česko výjimkou

Praha - Produkce hnědého uhlí v Evropě se v prvním čtvrtletí navzdory hospodářské krizi překvapivě zvýšila. Podle údajů evropské asociace uhelného průmyslu Eurocoal se zvedla o 3 procenta na 106 milionů tun. V Česku je ale situace opačná. Zatímco v Německu, Řecku a Polsku těžba hnědého uhlí roste, v Česku se propadla o více jak půl milionu tun. Podle expertů je nicméně pokles těžby českého uhlí dočasný. Asociace tvrdí, že zvýšení vykazuje rovněž těžba v Bulharsku, Slovinsku či na Slovensku.

„V ČR těžba poklesla v podstatě kvůli odstávkám hnědouhelných elektráren, které jsou ale dočasné a v příštím pololetí by zase měla být výroba vyšší,“ tvrdí analytik České spořitelny Petr Bártek. Ředitel strategie a komunikace Severočeských dolů Vladimír Budinský dodává, že jde spíše o krátkodobý proces, jelikož dlouhá zima naplnila přehrady v Rumunsku či dalších zemích Balkánu, což způsobilo přebytek elektřiny vyráběné ve vodních elektrárnách.

Podíl hnědého uhlí na celkovém objemu vyrobené elektřiny se v České republice meziročně snížil na zhruba 48 procent. Analytici ale věří, že se situace obrací. Nahrává tomu i nízká cena elektrické energie, která nutí firmy šetřit.

„Hnědé uhlí je po vodních elektrárnách a po jaderných zdrojích třetí nejlevnější zdroj energie, takže v současné době, kdy ceny elektrické energie jsou nízko, tak se elektrárenské společnosti snaží využívat především hnědé uhlí,“ podotýká Bártek.

Cena hnědého uhlí, která se teď pohybuje okolo 317 korun za 100 kilogramů, vzrostla oproti roku 2008 skoro o 8 procent. Podle analytiků by se ale měla stabilizovat nebo dokonce pomalu snižovat.

Sektoru výroby energie se krize vyhnula

Podle generálního ředitele společnosti Czech Coal Petra Pudila se hnědé uhlí v Evropě využívá v naprosté většině k energetickým účelům, mezi které patří výroba elektřiny a tepla. „Toto odvětví nebylo příliš zasaženo první vlnou hospodářského poklesu,“ řekl Pudil.

Eurocoal je Evropskou asociací pro černé a hnědé uhlí se sídlem v Bruselu. V současné době sdružuje 27 organizací a společností z 18 evropských zemí. Česká republika je zastoupena prostřednictvím Zaměstnavatelského svazu důlního a naftového průmyslu. Přímo spolupracujícími organizacemi jsou skupina Czech Coal, Severočeské doly, Sokolovská uhelná a OKD.