Automobilka GM kupce pro Opel dosud nevybrala

Frankfurt - Americká automobilka General Motors podle svého hlavního vyjednavače Johna Smithe dosud nevybrala kupce pro svou německou divizi Opel. O Opel soupeří kanadský výrobce automobilových součástek Magna a mezinárodní investiční skupina RHJ International. Včera se přitom zdálo, že Magna má k akvizici velmi blízko. Její generální ředitel Siegfried Wolf prohlásil, že firma se v podstatě dohodla s GM na koupi většinového podílu v německé automobilce.

Magna chce Opel převzít společně s ruskou bankou Sberbank. Smith dnes potvrdil, že GM ve čtvrtek od Magny obdržela novou nabídku, kterou ale nyní porovná s „atraktivním návrhem od RHJ“. GM dosud označovala za lépe proveditelnou nabídku firmy RHJ. Německá vláda však preferuje, aby Opel převzala společnost Magna.

Opel má nyní v Evropě kolem 55 tisíc pracovníků. Ve svých čtyřech německých závodech zaměstnává zhruba 25 tisíc lidí, automobily ale vyrábí i v Belgii, Polsku, Portugalsku a Británii.

Automobilku GM donutila k prodeji Opelu tíživá finanční situace. GM nedávno opustila bankrotový režim poté, co se v rámci rozsáhlé restrukturalizace zahrnující prodej některých značek přeměnila v menší podnik. Ten by měl pružněji reagovat na požadavky zákazníků.