Berňák si vyšlápl na majetek exšéfa Fiatu Agnelliho

Milán/Řím - Italské daňové úřady prověřují tvrzení, že z pozůstalosti bývalého šéfa Fiatu Gianniho Agnelliho je asi miliarda eur (zhruba 25,7 miliardy korun) schovaná na bankovních účtech ve Švýcarsku a není řádně zdaněna. Napsal to dnes britský ekonomický list Financial Times (FT). Úředníky na nesrovnalosti upozornil údajně někdo z dědiců. Může jím být kupříkladu magnátova dcera Margherita. Ta si již v roce 2007, tedy čtyři roky po smrti svého otce, stěžovala, že jí byla odepřena část dědictví. Následkem pak byl trpký rodinný spor, který skončil až u soudu.

Šéf italského daňového úřadu Attilio Befera v italských médiích prohlásil, že pokyn k prověření Agnelliho majetku dal „z podnětu nejrůznějších informací od dědiců, podle nichž existuje majetek v zahraničí“. Italský správce daně ale podle Befery prověřuje až 170 tisíc dalších bohatých Italů, u nichž existuje podezření, že schovávají peníze v zahraničí, převážně v sousedním Švýcarsku.

Je za vším „nenasytná“ dcera?

Agnelliho dcera Margherita si v roce 2007 postěžovala na to, že jí byla odepřena část dědictví, protože na zahraničních účtech jsou nepřiznaná aktiva. Margheritina obvinění vždy tvrdě popírala její matka Marella. Případ se však přesto dostal až před soud, kde trpký rodinný svár propuknul naplno. Agnelliovi byli na širokou publicitu zvyklí, jak velký majetek mají se jim ale za života Gianniho Agnelliho, který byl v Itálii považován za nekorunovaného krále, dařilo držet v tajnosti.

Značná část majetku rodiny Agnelliů pochází ze skupiny Fiat, která je největším průmyslovým podnikem v Itálii. Vedle stejnojmenné automobilky je součástí skupiny i výroba strojů, podnik má ale i další aktivity. Rodina má kontrolu také nad fotbalovým klubem Juventus Turín.