USA přehodnotí nejvyšší platy v podnicích se státní pomocí

Washington - Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy přehodnotí platy nejvyšších manažerů v sedmi podnicích, které dostaly státní pomoc. Jsou mezi nimi i pojišťovna AIG a automobilový koncern General Motors. Revizi provede Kenneth Feinberg, který je tím pověřený. Jde o první případ vůbec, kdy bude zástupce federální vlády přehodnocovat navržené balíky odměn pro nejvyšší manažery v soukromé sféře a bude je smět vetovat. Feinberg dříve řídil státní fond pro kompenzace rodinám obětí teroristických útoků z 11. září 2001.

Feinberg bude mít 60 dní na to, aby odměny zamítl, či schválil. Plány odměn předložily v tomto týdnu podniky, které státní pomoc přijaly; konečným termínem byl tento pátek. Předpokládá se, že revize bude hotova do konce října. Vedle AIG a GM bude Feinberg pracovat ještě na materiálech od Bank of America, Citigroup, GMAC, Chrysler Group a Chrysler Financial. Společnosti dostaly celkem od státu k dispozici přes 200 miliard dolarů.

Feinberg přehodnotí platy stovky nejlépe honorovaných každé firmy

Posuzovat se budou návrhy odměn pro 25 nejlépe placených manažerů. Kromě toho Feinberg přehodnotí širší schéma kompenzací pro dalších 75 nejlépe placených lidí v každé firmě. Feinberga čeká nevděčné bilancování. Na jednu stranu je pod tlakem veřejnosti, kterou ohromné balíky manažerských odměn pobuřují. Na druhou stranu musí zajistit, aby v problémových finančních institucích a automobilkách zůstali talentovaní manažeři schopní vyvést tyto společnosti z potíží.

Snaha Obamovy administrativy kontrolovat odměny má kritiky zejména u zastánců volného trhu. A podle expertů na manažerské odměny by měl Feinberg ve sledovaných firmách spíše požadovat změny, které zajistí, aby odměny manažerů odpovídaly jejich výkonům. Samy společnosti k tomu řekly jen málo. Tisková mluvčí GM jen zmínila přesvědčení koncernu, že jsou odměny v GM v souladu s pravidly. Jiné podniky uvedly, že se státními úředníky na přípravě balíku odměn spolupracovaly.