Sklárny Crystalexu v Karolince obnovily výrobu

Karolinka (Vsetínsko) - Ve sklárnách v Karolince na Vsetínsku, které jsou součástí zkrachovalého novoborského podniku Crystalex, se dnes po osmiměsíční pauze znovu rozjela výroba. Skláři totiž musí připravit velkou vánoční zakázku do Ruska. Východoevropský odběratel totiž trval právě na sklu, které se zdobí v Karolince. Zkrachovalá sklárna přitom stále čeká na nového majitele, a tak částečné obnovení výroby musel povolit obchodní soud. Do práce zatím nastoupilo asi 50 sklářů a další mají nastoupit v úterý a ve středu. Dohromady bude ve výrobě nápojového skla pracovat přes 80 lidí. Informaci dnes uvedla předsedkyně odborové organizace podniku Helena Langrová.

Dnes ráno se rozjela leptárna a částečně také malírna, kde zatím pracuje 8 malířek. Další se k nim přidají v úterý, ve středu by měli do práce nastoupit i lidé, kteří budou nápojové sklo skladovat a balit. „Jsou to všechno bývalí zaměstnanci. Není tam nikdo, kdo by tu dříve nepracoval,“ řekla Langrová. Bývalí zaměstnanci karolinské sklárny museli z podniku odejít začátkem roku. Většina skončila na úřadech práce a musela čekat, zda se vůbec podaří výrobu skla obnovit.

„Všichni jsou z toho nadšení, že byli vybraní zrovna oni, protože se do práce vrací zhruba třetina lidí,“ poznamenala Langrová. Jen tolik lidí totiž vytíží zakázka, kterou si u insolvenční správkyně doslova vyběhal movitý ruský zákazník. A respektoval i mimořádné podmínky – zálohu složil předem. "To sklo už na trhu prostě chybí. Jsme rádi, že ti zákazníci, kteří od nás vždycky brali, tak čekají a oni pomohli k tomu, že se Karolinka rozjíždí dřív,“ pochvaluje si Langrová.

Skláři zaměstnaní prostřednictvím pracovní agentury mají zatím smlouvy na jeden měsíc. Podle odborů by ale zakázka určená pro letošní vánoční trh měla dát lidem práci na čtyři až pět měsíců, během kterých by se mělo podařit podnik prodat. „Věříme, že už by to plynule mohlo přejít pod nového vlastníka,“ doplnila šéfka podnikových odborů. „Zakázky se zákazníky budeme uzavírat po měsících, protože nevíme, jak dlouho budeme ještě v konkurzu,“ vysvětlil ředitel sklárny Jiří Morávek.

Crystalex ze sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading je od poloviny března v konkurzu a o práci v něm přišlo na 1 600 jeho zaměstnanců, v Karolince se to týkalo asi 260 lidí. Sklárna se bude prodávat společně s hlavním závodem Crystalexu v Novém Boru na Českolipsku a provozem v Hostomicích na Teplicku. V druhém kole probíhajícího výběrového řízení se o ně utká sedm zájemců.

Zaměstnankyně sklárny
Zaměstnankyně sklárny
Více fotek
  • Zaměstnankyně sklárny autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1052/105160.jpg
  • Výroba skla v Karolince autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1053/105256.jpg