Vláda odsouhlasila zavedení černé listiny firem

Praha – Vláda schválila návrh novely zákona o zadávání veřejných zakázek. Novela mimo jiné zavádí takzvanou černou listinu firem, které by neměly mít přístup k veřejným zakázkám. Návrh předložil předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD). Navrhované opatření má zamezit účasti na zakázkách lidem, kteří se provinili pletichami proti veřejné soutěži. Zákon by měl zavést rejstřík lidí a firem, které budou mít zákaz plnit veřejnou zakázku.

Pokud někdo při prokazování kvalifikace uvede falešné údaje a bude za to potrestán, ocitne se jeho jméno ve veřejně přístupném rejstříku „zakázaných“ dodavatelů. To má pomáhat v boji s korupcí a zvýšit průhlednost zakázek. Zákaz veřejných zakázek pro firmu nebo podnikatele by měl platit tři roky. Za předložení falešných údajů o kvalifikaci uchazeče o zakázku bude také hrozit až desetimilionová pokuta.

Vláda rozhodla o vypořádání ruského dluhu

Video TK po jednání vlády - 2. část
video

TK po jednání vlády - 2. část

TK po jednání vlády - 2. část

TK po jednání vlády - 1. část

Vláda také rozhodla o postupu vůči firmě BMC Agro-Industry, která byla v roce 2000 pověřena vypořádáním části dluhu někdejšího Sovětského svazu, ale nenaplnila své závazky. Premiér Jan Fischer novinářům řekl, že na celý dluh už Česko nedosáhne, spokojí se tedy se splátkami. Podle návrhu ministerstva financí by bylo možné získat od BMC Agro-Industry do roku 2017 splátky celkem přes 17 milionu dolarů (přes 300 milionů korun). „Je to jediná možnost,“ dodal ministr financí Eduard Janota.

V březnu roku 2000 schválila vláda tehdejšího premiéra Miloše Zemana, že Rusko část dluhu zaplatí dodávkou tří kusů letounu Jak 42D, které BMC Agro-Industry jako prostředník převezme a následně prodá. Odepsat se tak mělo podle rozhodnutí vlády celkem 54 milionů dolarů. Podle deníku Mladá fronta Dnes však nynější předseda představenstva firmy Anatolij Belous sice získané stroje skutečně prodal, peníze ale nikdy státu neodevzdal. Podle deníku byla na Belouse podána žaloba pro poškozování věřitele, kterým je český stát.

Miloš Zeman
Miloš Zeman