Na dostavbu Temelína se zatím přihlásilo 12 firem

Praha – O účast k tendru na dostavbu Temelína se zatím přihlásilo 12 firem. Podle mluvčího společnosti ČEZ Ladislava Kříže však nemusí jít o konečné číslo, protože firma přijímá žádosti o účast až do 30. října. Veřejná zakázka je vypsána na dva bloky v jaderné elektrárně Temelín a jednostrannou nabídku na tři jaderné bloky jinde v Evropě.

„Dvanáct firem je vysoké číslo s ohledem na počet světových dodavatelů,“ řekl Kříž. Odborníci se shodují, že v případě použití tlakovodního reaktoru připadá pro ČEZ v úvahu v podstatě jen pět dodavatelů: vedle amerického Westinghousu francouzská Areva, ruský Atomstrojexport, japonské Mitsubishi a společný francouzsko-německo-japonský projekt Atmea. Svou účast přes sdělovací prostředky dosud potvrdily Westinghouse a Atomstrojexport.

Výkon bloku je ve výběrovém řízení stanoven na minimálně tisíc megawattů. Dva nynější jaderné bloky v Temelíně, které dodala firma Westinghouse, mají instalovaný výkon po tisíci megawattech. První blok byl spuštěn v roce 2000, druhý o dva roky později. Loni temelínská jaderná elektrárna vyrobila 12,103 miliardy kilowatthodin elektřiny. Jaderné palivo dodává společnost Westinghouse. Od roku 2010 jej nahradí ruská firma TVEL, která vyhrála výběrové řízení v roce 2006.