Na dotace z programu Zelená úsporám dosáhne více lidí

Praha – Dotace na zateplení v programu Zelená úsporám může od nynějška získat více lidí než doposud. Ode dneška se totiž zjednodušují podmínky a ministerstvo životního prostředí navíc přispívá i na projektovou dokumentaci. Například platí, že místo nejméně dvou nutných zateplovacích úprav stačí jen jedna.

Na dotaci tedy mají šanci i ti, kteří pouze mění okna nebo zateplují střechu. Stačí, když výsledná úspora tepla bude 20procentní. Ministerstvu životního prostředí už se touto novinkou podařilo vzbudit zájem. „Zaznamenali jsme vyšší zájem, byť lidé zatím jen sbírají informace,“ podotkl ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Štěpánek.

Některé problémy i přesto přetrvávají. Projektovou dokumentaci i odborný posudek dělá každý projektant jinak a přesné směrnice teprve vznikají. „Stačí projekt v obecném slova smyslu, ze kterého bude možné vyčíst, k jaké spotřebě tepla se lidé dostanou,“ řekl Petr Štěpánek.

Video Reportáž Karla Vovesného
video

Reportáž Karla Vovesného

Řada lidí však na dotaci stále nedosáhne, protože panelové domy se do programu dostanou až v září a i novostavby mají pravidla pořád přísná. Všechny informace včetně formulářů ke stažení jsou na internetových stránkách www.zelenausporam.cz. Úředníci doporučují, aby si zájemci dopředu zjistili, jestli splňují alespoň nejzákladnější podmínky.