Ministerstvo umožnilo daňové odpočty úroků z přefinancovaných hypoték

Praha - Ani po refinancování hypotéky lidé o slevy na dani nepřijdou. Úroky si mohou z daňového základu odečítat dál. Takové stanovisko vydalo ministerstvo financí. Přesto ani změnou banky klienti moc neušetří. Téměř všude se úrokové míry pohybují kolem 5,5 procenta. Diskontní sazba České národní banky se přitom od loňského jara snížila víc než desetkrát - z 2,75 na 0,25 procenta. Úrokové míry u hypoték ale za stejnou dobu o necelé procento vzrostly.

Podle bankéřů nemají sazby centrální banky a ceny úvěrů jakoukoliv souvislost. Zatímco ty první odrážejí cenu krátkodobých peněz, na hypotéky potřebují lidé dlouhodobé zdroje. „Ceny na mezibankovním trhu jsou v podstatě pořád stejné. Proto se ty sazby nehýbou,“ řekl ČT24 Petr Hlaváč, předseda představenstva Hypoteční banky. Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank dodává, že banky více než v minulých letech reflektují riziko z případných nesplácených úvěrů.

Ještě nedávno mohli lidé ušetřit, když jim skončila doba fixace úrokové míry. Zákon pak umožňuje bezplatně změnit banku. A protože se finanční domy o klienty přetahovaly, nabízely přeběhlíkům lepší podmínky. „Musím říct, že tady banky výrazně změnily politiku třeba oproti době před jedním rokem,“ tvrdí Milan Roček, ředitel společnosti Hyposervis.

Podle informací z tisku se letos konec fixačního období u hypoték týká asi 70 tisíc osob. Asociace hypotečních makléřů odhadla, že jen letos objem hypotečních úvěrů, který mohou zákazníci takto refinancovat, činí až sto miliard korun. Z refinancování se tak prý stává zajímavý byznys, protože nyní začínají dobíhat hypoteční ročníky 2004 a 2006 s pětiletou a tříletou fixací.