Důchody se možná zvyší o dvě procenta

Praha - Ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka navrhne vládě, aby se důchody zvýšily od ledna 2010 o dvě procenta. Pokud bude kabinet souhlasit, penzisté by si polepšili asi o 200 korun měsíčně. Zde je však kámen úrazu a valorizace důchodů je tudíž velmi nejistá. Ministr financí by nejraději šetřil, kde se dá, penze nevyjímaje. Začátkem tohoto roku se již důchody navýšily o přibližně 300 korun. Informoval o tom deník Právo.

Ministr Šimerka doporučuje zvýšit důchody i přesto, že růst cen mezi srpnem 2008 a letošním červencem a třetina růstu reálných mezd v roce 2008 nedosáhly v součtu dvou procent, od kterých je pravidelné lednové zvýšení důchodů povinné.

Ke zvýšení penzí ale nemusí vůbec dojít. Ministr financí Eduard Janota vzhledem ke kritické situaci ve státním rozpočtu navrhuje ušetřit na mandatorních výdajích 37 miliard korun, důchody nevyjímaje. „Dle mého názoru je lepší zmrazit důchody nyní, než aby je příští ministr financí musel za dva roky razantně snižovat,“ oznámil Eudard Janota.

Zatím naposledy důchody valorizoval k 1. lednu letošního roku bývalý kabinet premiéra Mirka Topolánka (ODS). Procentní část penze, která se vypočítává podle odpracovaných let a odvodů, zvýšil o 4,4 procenta; v peněžním vyjádření šlo průměrně o 330 korun. Průměrná starobní penze poté činila 9985 korun. Pevný díl, který je pro všechny stejný, zůstal 2170 korun.

Eduard Janota
Eduard Janota