Největší australské aerolinky Qantas vykazují ztrátu

Melbourne - Největší australská letecká společnost Qantas Airways ve druhém finančním pololetí končícím v červnu prodělala 93 milionů australských dolarů (1,4 miliardy Kč) po zisku 351 milionů australských dolarů před rokem. Vykázala tak první pololetní ztrátu za šest let. Firma dnes rovněž upozornila na rané známky oživení letecké přepravy.

Aerolinky po celém světě nyní snižují přepravní kapacity a propouštějí zaměstnance, aby se vyrovnaly z poklesem poptávky v důsledku světové hospodářské krize a takzvané prasečí chřipky. Společnost Qantas dnes představila nová opatření, která mají během tří let snížit její náklady o 1,5 miliardy australských dolarů.

Pololetní ztráta podniku byla první od epidemie smrtelného plicního viru SARS v roce 2003 a teprve druhou od vstupu společnosti na burzu v roce 1995. Ztráta byla nižší, než se předpokládalo. „Každý počítal s nejhorším a Qantas přinesl výsledek, jenž mírně překonal očekávání,“ uvedl analytik Brian Han ze společnosti Constellation Capital Management.

Mezinárodní sdružení pro leteckou přepravu (IATA) v červnu předpovědělo, že ztráty leteckých společností po celém světě v letošním roce kvůli krizi dosáhnou devíti miliard amerických dolarů (přes 160 miliard Kč). IATA tak odhad letošních ztrát téměř zdvojnásobila z dříve předpokládaných 4,7 miliardy USD.