Krize zvedne na Slovensku ceny tvrdého alkoholu

Bratislava - Na Slovensku od března příštího roku podraží tvrdý alkohol. Vláda dnes schválila návrh ministerstva financí na zvýšení spotřební daně z lihu. Příjmy státního rozpočtu a rozpočtu obcí mají za hospodářské krize podpořit i změny v pravidlech provozu hazardních her, mezi něž se zařadí i karetní poker. Základní sazba spotřební daně z lihu by se měla od března zvýšit ze současných 939,38 eura za hektolitr na 1080 eur. Podle původního návrhu ministerstva měla být nová sazba o 40 eur nižší.

Příjmy rozpočtu mělo původně zvýšit i zavedení nové daně na nešumivá a neperlivá vína. Ta měla být 33,2 eura na hektolitr. Vláda ale tento návrh neschválila a takzvané tiché víno bude mít nadále nulovou daň.

Kabinet schválil i návrh ministerstva, aby se mezi hazardní hry zařadil i stolní poker. Provozovatelé hry mimo kasina mají za každý stůl odvádět státu měsíční poplatek 200 eur nebo 1500 eur ročně. Novinkou v zákoně o hazardních hrách je finanční záloha, kterou budou muset vkládat jejich provozovatelé.