Lesy ČR chybovaly při tendru na auta, musely rozhodnout znovu

Brno - Dle antimonopolního úřadu chybovaly Lesy České republiky ve veřejné zakázce na dodávku až 200 terénních vozů střední třídy (SUV) za 130 milionů korun bez DPH. Loni neprávem vyřadily nabídku jednoho z uchazečů. Jeho nabídku proto musí vzít zpět do tendru, vybrat vítěze znovu a zaplatit náklady řízení v hodnotě 30 000 korun. Lesy ČR s názorem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nesouhlasí, ale zařídily se podle něj. Úřad se zabýval zakázkami podniku několikrát. Nyní posuzuje i spornou zakázku LČR na nákup luxusních vozů Audi.

Zakázku na SUV vypsaly Lesy ČR loni na podzim. Přihlásilo se 15 zájemců, pět nabídek výběrová komise vyřadila. V řízení původně zvítězilo Autocentrum Pardubice, které nabídlo automobily VW Tiguan s cenou 468 000 korun za kus. Naopak nabídku pražské společnosti Domanský Lesy ČR vyřadily. Důvodem podle Lesů ČR bylo to, že Domanský nabídl automobily, jejichž základní rozměry byly o 25 milimetrů kratší a o pět milimetrů užší, než jako minimum Lesy ČR stanovily.

Na ÚOHS se obrátil vyřazený kandidát tendru

S tím Domanský nesouhlasil. Vozy Hyundai Tucson totiž nabízel s předním ochranným rámem a bočním obležením, takže celková délka a šířka auta zadání podle firmy vyhovovala. Domanský se proto obrátil na ÚOHS, který mu v dubnu vyhověl, jeho vyloučení zrušil a nařídil vybrat vítěze znovu včetně zaplacení 30 000 korun jako nákladů na řízení. Proti tomu se Lesy ČR odvolaly. Rozhodnutí svých úředníků ale v červenci potvrdil i nový šéf úřadu Petr Rafaj.

Mluvčí podniku Michal Kačena dnes řekl, že Lesy ČR poté na základě tohoto rozhodnutí zařadily nabídku firmy Domanský zpět do zadávacího řízení. Firma nakonec ve výběrovém řízení zvítězila s nejnižší nabídnutou cenou a vozidly Hyundai Tucson za 461 345 korun za kus.

„Všem účastníkům zadávacího řízení již státní podnik tento výsledek oznámil. Nyní běží zákonná lhůta pro případné podání námitek,“ uvedl Kačena. „Lesy ČR rozhodnutí ÚOHS akceptují, i když se s jeho argumentací neztotožňují. Podnik však potřebuje zadávací řízení ukončit, aby mohl obměnit stávající terénní vozidla, která jsou na hraně životnosti,“ dodal.

Už od jara se antimonopolní úřad zabývá také nákupem sedmi limuzín Audi za miliony korun. Šest z nich Lesy ČR nenakoupily v otevřeném výběrovém řízení, ale zvolily nákup takzvaným jednacím řízením bez uveřejnění, v němž lze oslovit jediného dodavatele. Tato forma zadání zakázky se obvykle používá ve výjimečných případech za krajních a mimořádných okolností. Sedmou limuzínu podnik pořídil jako zakázku malého rozsahu, tedy mimo režim zákona o veřejných zakázkách.