Zemědělci o doplňkové platby nepřijdou

Praha - Stát by měl i příští rok, rozpočtovým úsporám navzdory, přispět tuzemským zemědělcům na dorovnání přímých plateb, které dostávají z Evropské unie. Výše příspěvku ale bude zřejmě nižší než původně předpokládaných sedm miliard korun. Po dnešním jednání s premiérem Janem Fischerem, ministrem financí Eduardem Janotou a ministrem zemědělství Jakubem Šebestou to řekl prezident Agrární komory Jan Veleba.

„Po dnešním jednání lze tvrdit, že doplňkové přímé platby nebudou zrušeny, jak jsme se původně obávali. Stoprocentně ale bude velký tlak na jejich snížení, k čemuž samozřejmě dojít může,“ uvedl Veleba. Dodal, že schůzka se bude opakovat po 15. září, kdy má být připraven vládní návrh státního rozpočtu na rok 2010. „Společně budeme hledat řešení, aby rozpočet příští rok neurychlil nynější procesy, kdy výrazně klesají tržby českých zemědělců,“ podotkl Veleba. Ten zároveň připustil, že se zemědělci nehodlají jen tak smířit se snížením plateb.

Jan Veleba, prezident Agrární komory ČR

0„Chceme plné, tedy 7miliardové dorovnání. My musíme hájit svoje, už tak jsou nerovné podmínky. Ministr financí někde vyškrábe určitou částku a ministr zemědělství to dorovná, jinak to řešit nepůjde.“

Video Rozhovor s Janem Velebou
video

Rozhovor s Janem Velebou

Zemědělci ze zemí, které vstoupily do EU po roce 2004, pobírají na přímých platbách a dalších dotacích stále výrazně méně peněz než jejich kolegové ze starých členských zemí. „Český farmář dostane 50,5 procent toho, co rakouský,“ stěžoval si Veleba. Aby se přímé platby českých zemědělců alespoň přiblížily úrovni západoevropských kolegů, dorovnává jim je stát. Na dorovnání přímých plateb z národních zdrojů má v ČR letos jít přibližně 6,6 miliardy korun.

Čeští zemědělci začínali v roce 2004 na 25 procentech úrovně přímých plateb starých členských zemí. To si pro zemědělce z Česka a dalších devíti nově vstupujících zemí vymohla Francie a vlády vstupujících států podmínky stvrdily v přístupových smlouvách. Letos, pět let po vstupu, mají tuzemští farmáři nárok na 60 procent úrovně plateb z unijních prostředků, dalších 30 procent jim může dorovnat stát ze svého rozpočtu.

Jan Veleba
Jan Veleba
Více fotek
  • Jan Veleba autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/257/25665.jpg
  • Sklizeň obilí autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1008/100779.jpg