Příspěvek na stavební spoření se možná sníží, hrozí i zmrazení důchodů

Praha - Státní příspěvek na stavební spoření by se od příštího roku mohl snížit o třetinu. Vedle nových smluv by změna platila i pro staré smlouvy, u kterých by od 1. ledna příštího roku platily zpřísněné podmínky. Úspora by mohla být při poklesu příspěvku ze 3000 Kč na 2000 Kč téměř pět miliard korun. Stavebním spořitelnám se ale nápad příliš nezamlouvá. Jedná se o jeden z úsporných návrhů ministra financí Eduarda Janoty, který chce předložit vládě v rámci škrtů v rozpočtu na příští rok. Uvažuje i o zvýšení sazby DPH, snížení platů státních zaměstnanců a zmrazení důchodů. Janota zdůraznil, že jde zatím pouze o úvahu. Informaci přinesla dnešní Mladá fronta Dnes.

Podle Asociace českých stavebních spořitelen loni stát na příspěvcích vyplatil 14,2 miliardy korun, letos to bude odhadem 13,2 miliardy. Otázkou zůstává případné snížení podpory i pro současné klienty. „Je to velmi na hraně, změna by znamenala hrozbu stížností k Ústavnímu soudu,“ připustil Janota. Podle mluvčího Ústavního soudu Michala Spáčila je situace nejasná. „Retroaktivita je zakázána Ústavou ČR, ale přípustná je takzvaná nepravá retroaktivita. Jestli se o ni v tomto případě jedná, nelze za současné situace říci,“ podotkl Spáčil.

Varianta s poklesem příspěvku jen pro nové klienty by podle Janoty nepřinesla žádné úspory, spíš naopak. „Každý, kdo stavební spoření ještě nemá, si ho do doby, než bude změna schválena, pořídí, protože je to nejlepší způsob spoření i pro ty, kteří nechtějí nic stavět,“ dodal Janota. Podle asociace celkové výdaje státního rozpočtu rostou, zatímco podpora státu na stavební spoření ne. „Stát by měl zvážit, jestli případné negativní dopady tohoto kroku nebudou větší než případná úspora ve státním rozpočtu,“ dodal tajemník asociace Jiří Šedivý s tím, že si počkají na definitivní návrh.

Vyšší sazby DPH

Šéf státní kasy již dříve zveřejnil také další opatření, například zvýšení sazeb daně z přidané hodnoty, která mají snížit plánovaný schodek u navrhovaného rozpočtu na zhruba 160 miliard korun, tedy asi pět procent hrubého domácího produktu. V případě, že se legislativní změny nepodaří prosadit, bude návrh počítat s deficitem 230 miliard korun, tedy kolem sedmi procent HDP.

Snížení mezd státních zaměstnanců

Janota rovněž bez bližších podrobností uvedl, že vedle zmrazení platů ve státní správě je připraven také diskutovat o poklesu mezd o jedno, dvě či tři procenta. Jedno procento platů podle něj znamená úsporu 1,4 miliardy korun.

K daním a mzdám se v rozhovoru pro dnešní Právo vyjádřil i premiér Jan Fischer. Pokud jde o platy ve státní správě, premiér v Právu řekl, že se zatím počítá se „stagnací mezd, včetně učitelských platů“. Dodává však, že konkrétní dopady na jednotlivé skupiny je třeba zvážit a nelze zavírat oči před hrozbou zadlužování země. Školské odbory daly již dříve najevo obavu z toho, že plánované rozpočtové škrty mohou vést k poklesu učitelských mezd.

Důchody od nového roku pravděpodobně neporostou

Důchody se od nového roku pravděpodobně nezvýší. Ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka chtěl částku navýšit asi o dvě stě korun měsíčně, což by státní kasu vyšlo na sedm miliard korun. Návrh ale nemá podporu některých ministrů ani premiéra Fischera. Podle něj mají senioři garantovanou výši důchodů a nejsou jedinou skupinou, na kterou dopadají ekonomické problémy. Proti je také ministr financí Janota, který navrhuje zmrazení důchodů.