V angažmá brání hokejistům tabulkové ceny

Praha – Oproti průměrné nezaměstnanosti, která se v Česku pohybuje okolo 8,5 procenta, dosahuje v hokejové branži až 15 procent. Hokejoví agenti přisuzují tento poměr především takzvaným tabulkovým cenám, které musí zaměstnavatel zaplatit za každého angažovaného hráče. Jejich zaplacení se kluby snaží vyhnout angažováním cizinců nebo dosud neplnoletých hráčů.

„Tabulkové hodnoty vyznačují určitou výchovnou hodnotu hráče, takže jde v podstatě o ohodnocení pro kluby, které hráče vychovaly nebo o zaplacená léta investic,“ uvedl předseda Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král. I on si však myslí, že postupem času dojde k jejich úplnému zrušení. „Není to práce na týden, ale od příští sezony by to již mohlo být vyřešené,“ dodal Král.

Také advokáti souhlasí s tím, že tabulkové ceny české hráče na pracovním trhu diskriminují. V rámci Evropské unie je navíc takové pravidlo zakázáno. „V případě, že hráči napadnou dané ustanovení u soudu, myslím, že mají šanci v této věci uspět,“ řekl pro ČT advokát Stanislav Servus.

Video Reportáž Jakuba Linky
video

Reportáž Jakuba Linky

Hokejový svaz a Asociace profesionálních klubů chtějí v nejbližší době vytvořit komisi, která by měla najít možnost zrušit tabulkové ceny. Hráči ani jejich agenti ale nechtějí zrušit tabulkové ceny úplně. Mohlo by je nahradit takzvané výchovné, které by se při prvním přestupu platilo tomu klubu, kde hráč vyrostl.

Hokejový brankář
Hokejový brankář