Facebook nabere stovky nových zaměstnanců

New York – Zatímco řada firem dnes sotva přežívá a uvažuje o propouštění, americký Facebook, provozovatel stejnojmenné internetové sociální sítě, hledá nové zaměstnance. Do konce roku by pro něj mělo pracovat o polovinu víc lidí, než dosud. V rozhovoru pro server Bloomberg to uvedl zakladatel a současný ředitel společnosti Mark Zuckerberg.

„Nikdo jiný teď (zaměstnance) nenabírá. Pro nás je tahle doba příznivá, protože ekonomika nám pomohla,“ řekl pětadvacetiletý šéf Facebooku. Pro firmu dnes pracuje devět stovek lidí, jejich počet ale bude Facebook zvyšovat volnějším tempem, než je typické u začínajících firem v silné růstové fázi.

Uchazeče může vedení hledat třeba u konkurence. Jeho největší americký soupeř MySpace totiž na popularitě ztrácí a chystá se propouštět. "Facebook na krizi paradoxně vydělal právě díky tomu, že je schopný nabídnout zadavatelům reklamy v podstatě tu cílovou skupinu, kterou oni vyžadují,“ vysvětluje úspěch Facebooku redaktor portálu Lupa.cz Martin Vyleťal.

Dalším tajemstvím Facebooku jsou nízké náklady. Například při letošním stěhování do desítky let staré budovy bývalé továrny pokládali novou kabeláž sami zaměstnanci. Cizí firma by vyšla moc draho.

Stamilionový byznys

Letos by měl Facebook podle odhadů vydělat víc než půl miliardy dolarů, tedy o sedmdesát procent víc než loni. Největší sociální síť dneška přitom vznikala teprve před pěti lety pod rukama studentů na kolejích Harvardské univerzity.

V současnosti má portál 250 milionů registrovaných uživatelů a netají se svým záměrem zvýšit jejich počet na miliardu. Podle odborníků se mu to může podařit během několika let. Oproti dřívějšku totiž nebudí zájem jen u mladé generace - právě naopak. Počet jeho uživatelů starších 55 let se za prvních šest měsíců roku zpětinásobil.