Obama dnes navrhne do čela Fedu opět Bernankeho

Oak Bluffs - Americký prezident Barack Obama dnes navrhne, aby se šéfem tamní centrální banky (Fed) opět stal pětapadesátiletý Ben Bernanke. Informovala o tom agentura Reuters. První funkční období nynějšího šéfa Fedu končí 31. ledna 2010, Obama jej ale chce nechat ve vedení nejvlivnější centrální banky světa, aby Spojené státy vyvedl z vleklé finanční a hospodářské krize.

Obama nominaci oznámí dnes v americkém státě Massachusetts a Bernanke při tom bude stát po prezidentově boku. Zdroj z Obamovy administrativy řekl, že prezident ocení kroky, které Bernanke učinil k záchraně amerického finančního systému v době, která byla pro USA nejtěžší od Velké hospodářské krize.

Bernankeho nominaci na další funkční období, které trvá čtyři roky, musí schválit Senát. V něm sice mají většinu Obamovi demokraté, nicméně Bernanke čelí na obou stranách politického spektra značné kritice za to, že na podporu ekonomiky vydává až příliš mnoho peněz z veřejných zdrojů.

Fed pod Bernankeho vedením poskytl na podporu amerického finančního systému stovky miliard dolarů a zasadil se o záchranu pojišťovacího ústavu AIG. Pomoc investiční bance Lehman Brothers ale Fed odmítl, za což Bernanke a jeho tým sklidili kritiku. Po kolapsu banky Lehman Brothers se totiž finanční krize značně vyostřila a vzala za své důvěra ve finanční instituce.