Zisk ČRo v pololetí meziročně klesl na 180 milionů

Praha - Český rozhlas (ČRo) v prvním pololetí vykázal zisk 197,9 milionu korun, což je o 14 milionů meziročně méně. Informoval o tom dnes ředitel marketingu a PR ČRo René Zavoral. Výsledky hospodaření rozhlasu v prvním pololetí schválila Rada ČRo na svém dnešním zasedání. Z výsledků dále vyplývá, že rozhlas z celkového rozpočtu 2,24 miliardy korun odčerpal v prvním pololetí letošního roku necelých 40 procent. To je podle radních o 2,5 procenta méně, než v rámci loni schváleného rozpočtu vedení rozhlasu předpokládalo. Podle místopředsedkyně rady Dany Jaklové rozhlas v prvním pololetí čerpal ze svého nákladového rozpočtu 898,4 milionu korun.

Konečný zisk za letošní rok by měl být přes očekávaných 83 milionů korun, což je 72,9 milionu Kč po zdanění. Radní dnes také schválili výroční zprávu o hospodaření ČRo v roce 2008. Podle ní loni rozhlas hospodařil s auditovaným ziskem 126,3 milionu korun. To je ve srovnání s rokem 2007 o 14 milionů korun méně.

V budoucnu ČRo očekává růst nákladů, které souvisí s digitalizací a také se zvyšující se cenou rekonstrukce historické budovy ve Vinohradské ulici. Vyšší náklady spojené s digitalizací potrvají podle Jaklové do roku 2015. Podle ní je pravděpodobné, že se rozhlas dostane v horizontu tří let do vážné finanční situace. „Bude na novém řediteli najít zásadní úsporná opatření, aby se podařilo udržet vyrovnaný rozpočet,“ řekla Jaklová.