Za poslední rok přišlo v EU o práci 5 milionů lidí

Brusel - Za poslední rok přibylo v Evropské unii více než pět milionů nezaměstnaných. Nezaměstnanost v eurozóně vzrostla v červenci na 9,5 procenta z červnových 9,4 procenta a v celé EU pak na devět procent z předchozích 8,9 procenta. V eurozóně je tak počet lidí bez práce nejvyšší od května 1999 a v případě EU pak od května 2005.

V současné době je v evropské sedmadvacítce bez práce zhruba 21,8 milionu mužů a žen, přičemž před rokem to bylo o zhruba 5,1 milionu méně. Míra nezaměstnanosti loni v červenci, tedy ještě v době před plným propuknutím hospodářské recese, v eurozóně dosahovala „jen“ 7,5 procenta a v celé unii sedm procent. Jen za poslední měsíc přitom v EU přibylo 225 000 nezaměstnaných.

I přesto ale zavdávají červencová data důvod k optimismu. „Červencové statistiky ukazují, že nezaměstnanost v eurozóně stoupá pomalejším tempem, ale bude ještě nějaký čas trvat, než se trh práce opravdu vzpamatuje,“ uvedla Jennifer McKeownová z Capital Economics.

Video Telefonát Evy Hrnčířové
video

Telefonát Evy Hrnčířové

Statistici zaznamenali nejnižší nezaměstnanost v Nizozemsku, kde dosahuje 3,4 procenta. Nejvíce lidí bez práce je naopak ve Španělsku, kde míra nezaměstnanosti činí 18,5 procenta, přičemž v následujících měsících by měla podle ekonomů atakovat hranici 20 procent.

Podle agentury Eurostat, která statistiku přinesla, má Česko s hodnotou 6,4 procenta sedmou nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii. Jde však o jiný údaj než ten, který pravidelně uveřejňuje české ministerstvo práce a sociálních věcí. Eurostat totiž používá jinou metodiku.

Nezaměstnanost v EU a eurozóně
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24