Janota bude v pondělí jednat o budoucnosti ČSA

Praha – V centrále Českých aerolinií bude po víkendu opět živo. Podle informací České televize se sem v pondělí chystá ministr financí Eduard Janota. Jednat bude o budoucnosti ztrátového státního dopravce, a to jak s prezidentem ČSA Radomírem Lašákem, tak se zástupci odborů. Na jednání by měl dorazit i předseda dozorčí rady aerolinek Ivan Kočárník.

České aerolinie, které chce stát privatizovat, se v pololetí propadly do ztráty 1,8 miliardy korun. Za celý rok by hospodaření firmy mělo skončit nejméně s dvoumiliardovou ztrátou. Na stabilizaci svého hospodaření potřebují ČSA zhruba jednu miliardu korun. Pokud vedení aerolinek do konce roku potřebné peníze nesežene a stát firmu neprodá, budoucnost ČSA je ohrožena. Podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba jsou teď ve hře dva scénáře. Buďto se aerolinky podaří privatizovat, nebo musí stát urychleně začít s restrukturalizací firmy.

ČSA ale rozdělují spory mezi vedením firmy reprezentovaným prezidentem Radomírem Lašákem a odborovými organizacemi. Odboráři požadují odstoupení současného managementu. Na to je Lašák ochoten přistoupit výměnou za dodatky v kolektivní smlouvě. Jeho plán počítal především se snižováním platů o 30 procent v případě pilotů, o 15 u ostatních zaměstnanců. Piloti ho však odmítli s odůvodněním, že zahrnuje také omezení, která by mohla ohrozit bezpečnost provozu. Se snížením platů zatím nesouhlasí ani některé dalších osmi odborových organizací.

Video Reportáž Hany Vorlíčkové
video

Reportáž Hany Vorlíčkové

Ve hře tak zůstává dřívější plán na restrukturalizaci. Už příští týden by v ČSA mělo začít masivní propouštění. Výpověď by mělo dostat celkem 860 ze 4600 zaměstnanců. Dále management počítá s prodejem šesti letadel a rušení některých linek.