Země skupiny G20 chtějí dál podporu ekonomiky

Londýn – Finanční pomoc ekonomikám v zemích skupiny G20 bude prozatím pokračovat. Dohodli se na tom v Londýně ministři financí vyspělých a rychle rostoucích světových ekonomik v přípravě na nadcházející summit G20. Nejhorší finanční krize od 2. světové války byla hlavním tématem schůzky. Kromě toho ministři řešili otázku, zda a jak zakročit proti bankéřům, kteří si i přes krachy vyplácejí nepřiměřené odměny. V tomto bodě se ale neshodli.

Britský premiér Gordon Brown vyzval k dalším podporám světové ekonomiky. Varoval tak před předčasným optimismem, který přináší hospodářské oživení. Uvedl to podle agentury AP na začátku dnešních rozhovorů ministrů financí a šéfů centrálních bank G20. Podle agentury Reuters G20 proto ponechá v platnosti mimořádná opatření na podporu ekonomiky, dokud nebude mít jistotu, že krize nepominula. „Čas na ukončení stimulačních balíčků ještě nenastal,“ uvedl Brown podle zpravodaje ČT Ivana Kytky.

V poslední době se objevují známky hospodářského oživení, Brown však varoval před „uspokojením či přílišnou důvěrou“. Upozornil rovněž na nezbytnost spolupráce při dalších krocích.

Video Telefonát Ivana Kytky
video

Telefonát Ivana Kytky

Dalším tématem schůzky se staly nepřiměřené odměny pro bankéře. Francouzská ministryně financí Christine Lagardeová uvedla, že odměny v bankovním sektoru přispěly k současné finanční krizi a musí být omezeny, aby se situace neopakovala. S tím souhlasí i ostatní členové skupiny G20. Představitelé se ale nicméně nedokázali zatím shodnout na standardech pro omezení odměn v bankovním sektoru, včetně povinnosti vracet peníze při slabých výsledcích.

Krize ještě neskončila…

Vedoucí představitelé Německa, Británie a Francie již tento týden varovali, že světová hospodářská krize ještě neskončila a nezaměstnanost v příštích měsících poroste. Upozornili, že zatím neexistuje žádná alternativa k zachování mimořádných stimulačních opatření, je však zapotřebí připravit plány na jejich koordinované ukončení.

Bankovní sektor by se podle těchto představitelů neměl vrátit k dřívějšímu stylu podnikání. Banky by měly držet na uzdě rizika a skupina G20 by měla zavést závazná pravidla po omezování nadměrných odměn v tomto sektoru.

Ministři financí EU se již ve středu shodli, že odměňování manažerů především ve finančních institucích musí být regulováno. Aktualizovaná prognóza Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) tento týden předpověděla, že eurozóna se v tomto čtvrtletí vrátí k růstu. Všeobecně však převládají obavy z toho, co se stane, až vlády a centrální banky přestanou ekonomikám poskytovat podporu v podobě zvýšených výdajů a rekordně nízkých úroků.

Gordon Brown před vlajkami největších ekonomik světa G20
Zdroj: ČTK
Autor: ČTK