Reinkarnovaná porcelánka nabírá propuštěné zaměstnance

Nová Role (Karlovarsko) – Noví majitelé bývalých závodů Karlovarského porcelánu obnovili provoz na konci května. Do největšího ze závodů v Nové Roli přesunuli veškerou výrobu, v Lesově a Klášterci se pak zaměřují na dekoraci a kompletování porcelánových sad. Do práce se zatím vrátila polovina z původních 1200 zaměstnanců. Jejich počet by se měl dál zvyšovat.

„Počítáme s tím, že v průběhu září by mohlo dojít ještě k navýšení na 700 zaměstnanců,“ uvedl předseda představenstva porcelánky. Michal Bíman. To by ale podle vedení společnosti už měl být konečný stav. Do porcelánky se v naprosté většině vrací lidé, kteří tu už pracovali. Řada z nich byla nucená přečkat dva až pět měsíců v evidenci úřadů práce.

Jak uvedl vedoucí provozu závodu v Lesově, bývalý zaměstnanci karlovarského porcelánu se do reinkarnovaného podniku vracejí navzdory nepříliš výhodným platovým podmínkám. V průměru si zde přijdou na 12 až 14 tisíc kourun hrubého. "Platy zůstaly v podstatě stejné, jako byly loni, ale budeme dělat novou kolektivní smlouvu a tam se budou dojednávat příplatky,“ podotýká vedoucí odborů ze závodu v Nové Roli.

Video Reportáž Marka Štětiny
video

Reportáž Marka Štětiny

Na nedostatek práce si ale zaměstnanci stěžovat nemůžou. Firmě se podařilo obnovit většinu bývalých zakázek. Největší odběratelem je Rusko, kam směřuje kolem 40 procent produkce. Zbytek zakázek je z České republiky a ze zemí Evropské unie. Hospodaření porcelánky je za první tři měsíce provozu v zisku. Vedení společnosti očekává do konce roku tržby v celkové výši 230 miliónů korun