Burzy čeká chladné září, varují analytici

Praha – Pro americké akcie je září historicky nejhorší měsíc v roce. Americký index Dow Jones v tomto měsíci oslabuje v průměru lehce přes jedno procento a index S&P 500 dokonce o 1,3 procenta. Tyto údaje pak mají vliv na burzy po celém světě, včetně té pražské. Dá se tedy očekávat, že přelom léta a podzimu bude pro cenné papíry na největším českém trhu znamenat vystřízlivění ze srpnového optimismu.

Loni pražská burza během září oslabila o celých 18 procent. 15. září 2008 ovšem pádem Lehman Brothers začala finanční krize, a tak byl loňský rok výjimečný. Letošní podzim na pražské burze nabízí jiné scénáře. Situace by mohla být o něco lepší. Podle analytika České spořitelny Radima Kramule by hlavní index PX mohl stagnovat, nebo dokonce mírně růst.

Objevují se však i pesimističtější scénáře. „Může se stát, že září bude opět špatným měsícem, navíc tomu nahrává i ten fakt, že burzy v posledních třech měsících poměrně silně posilovaly, a proto zde opět tento rok existuje prostor pro korekci,“ míní analytik Komerční banky Josef Němý.

Video Září na burze
video

Září na burze

Pokles by se nicméně podle odborníků měl pohybovat jen v řádu procent. Nejistota na trzích nahrává především defenzivním titulům, na pražské burze například tabákovému Philip Morris a výrobci netkaných textilií Pegas Nonwovens. Naopak tituly, které rostly v předchozích měsících, by teď měly podávat spíše horší výkony, ať už to budou například realitní developeři, nebo těžební sektor.

Opatrní investoři

Září je podprůměrné i z hlediska objemů obchodů. Před rokem sice vyšplhaly k hranici sto miliard korun, ale jen kvůli nadprůměrným výprodejům akcií. Letošní rok je zatím v Praze průměrný. Pouze srpnové objemy přes 55 miliard korun překvapily. Investoři si nechtěli nechat ujít dobrou náladu na trhu. „Teď budou opět o něco nižší, protože v srpnu obchodování podpořila i výsledková sezona, bylo hodně impulzů, hodně nových doporučení,“ vysvětluje Němý.

Investoři se tak budou v Praze na rozdíl od léta soustředit na makro údaje, a to jak z Ameriky, tak z Evropy. Důležitá bude především průmyslová produkce, která by měla podpořit evropskou ekonomiku. Podle odhadů analytiků ovšem přibude nazaměstnaných.