ODS převrací kabát: přistoupí na vyšší daně a zmrazení důchodů

Praha - Plnou parou vzad, řekla si ODS a dala zelenou sociálním škrtům a vyšším daním, které do této chvíle odmítala. Důvodem radikální změny strategie před podzimními předčasnými volbami je snaha o snížení rekordního deficitu státního rozpočtu. Občanští demokraté kývli na téměř všechny body úsporného plánu z pera ministra financí Eduarda Janoty ve středu, tedy ve stejný den, kdy sněmovnou prošel díky hlasům ČSSD, KSČM a KDU-ČSL celý balíček zákonů navrhovaných sociálními demokraty, mezi nimiž se vyjímalo šrotovné či vyšší podpora v nezaměstnanosti.

ODS podporuje Janotu například ve věci zvýšení obou sazeb DPH, vyšších daní za benzin, alkohol a cigarety nebo navýšení limitů pro zdravotní a sociální pojištění. Janotův plán dále počítá se zmrazením důchodů a plateb státu do zdravotnictví, snížením rodičovského příspěvku a přídavků na děti či porodného. Toto opatření má státnímu rozpočtu ulevit od více než 82 miliard korun.

Pro HN Petr Nečas, místopředseda ODS

„Byť se nám Janotův balíček obrovsky nelíbí a celá řada věcí je podle nás nedomyšlená, tak bychom pro něj se skřípotem zubů hlasovali. Je to jediná šance, jak reálně příští rok zabránit deficitu 230 miliard.“


Argumentem, proč ODS obrátila svůj program naruby, je podle Nečase změna termínu voleb. Občanští demokraté kalkulovali s říjnovým konáním voleb a v případě výhry chtěli ještě do konce roku rozpočtový schodek snížit. Ovšem kvůli očekávanému posunu termínu předčasných voleb o měsíc, tedy na 6. a 7. listopadu, musela ODS přistoupit na jiný plán, jak dokládá Nečas: „V situaci, kdy se zřejmě posune termín voleb, už žádné úpravy provést nepůjde. Proto je Janotův balíček lepší než nic. Deficit 230 miliard je nepřijatelný.“

ODS nepřistoupí na snížení státní podpory stavebního spoření

ODS se ale Janotovi nepodrobuje úplně zcela. Z jeho balíčku by se podle občanských demokratů mělo ztratit zpětné snížení podpor pro stavební spoření, jehož zavedení považují za protiústavní. ODS navíc chce, aby Janota předložil ve sněmovně celý balíček najednou. S tím Janota problém nemá.

Na Janotův úsporný balíček jsou ochotny kývnout i strany jako TOP 09 či zelení, u ostatních je jeho osud nejistý.