Poptávka po ropě má prudce růst

Paříž - V letošním i příštím roce bude poptávka po ropě zřejmě vyšší, než se ještě nedávno předpokládalo. Tuto informaci přinesla ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Ke zvýšení odhadu ji vede hlavně vývoj v Severní Americe a v Asii, kde je poptávka po ropě proti původním odhadům vyšší. Podle předpokladů Mezinárodní agentury pro energii bude v letošním roce v celém světě zapotřebí zhruba 84,4 milionu barelů ropy denně. Jde přitom o 490 000 barelů více, než agentura předpokládala teprve před měsícem. Příští rok se poptávka zvýší na 85,7 milionu barelů denně, což je nárůst o 450 000 barelů proti předchozí zprávě.

Nicméně agentura vzhledem k hospodářské recesi upozorňuje, že navzdory zvýšení odhadu bude poptávka letos nižší, než byla loni, a to asi o 2,2 procenta. Loni se v celém světě v průměru spotřebovávalo 86,3 milionu barelů ropy denně. Agentura počítá s postupným zlepšením stavu ekonomiky a očekává, že v příštím roce spotřeba ropy proti letošku vzroste o více než 1,5 procenta.

Tahounem spotřeby zůstávají i po prodělané krizi Spojené státy. Díky státním dotacím si ale poměrně dobře našlápla i Čína. „Vzhledem k tomu, že čínská ekonomika roste i v době krize šesti až sedmiprocentním tempem, tak je zřejmé, že právě tady je ta dynamika spotřeby energií největší,“ vysvětlil analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Video Poptávka po ropě poroste
video

Poptávka po ropě poroste

Růst poptávky ropu zdraží

„Růst poptávky ve světě povede k postupnému růstu ceny ropy, a to se projeví také u nás, tj. dá se očekávat, že v příštím roce postupně porostou ceny benzínu a nafty,“ varoval analytik České spořitelny Luboš Mokráš.