Investory nejvíce láká Praha, Mladá Boleslav a Brno

Praha - Nejvíce přitažlivým městem pro investory zůstává v Česku s velkou převahou Praha, která získala ve studii MasterCard česká centra rozvoje 2009 celkem 92,6 bodu ze sta možných. Investiční atraktivnost Prahy se projevuje v nízké úrovni nezaměstnanosti nebo vysokém průměrném výdělku v podnikatelském sektoru. Praha si velmi dobře stojí také v oblasti zahraničních investic, což se projevuje vysokým podílem reinvestovaného zisku. Na druhém místě skončila nečekaně Mladá Boleslav, která s hodnotou 65,6 bodu předčila velká krajská města. Třetí se umístilo s 58,1 bodu Brno.

„Praha je již tradičně považována za velmi investičně atraktivní lokalitu. Největším překvapením je však Mladá Boleslav,“ uvedl předseda sdružení Czech Top 100 Jan Struž. Mladá Boleslav je spjatá s automobilkou Škoda Auto, a může tak být investičně atraktivní především pro firmy, jejichž produkce je navázána na automobilový průmysl.

Brno je dominantním centrem Jihomoravského kraje, které může být pro investory lákavé díky své poloze a tradici průmyslového města. Postupně se zde rozvíjí spolupráce podnikatelské sféry a vysokých škol, která přispívá k přitažlivosti města pro zahraniční i české investory.

Žebříček investiční atraktivity měst je částí projektu MasterCard česká centra rozvoje 2009. Města jsou hodnocena z pohledu 14 kritérií, největší váhu mají místní nezaměstnanost, socioekonomická situace v regionu, pověst mezi podnikateli a investiční atraktivnost oblasti. Kompletní výsledky projektu MasterCard zveřejní ve středu 23. září.