Z rozpočtu EU loni nejvíce těžilo Řecko

Brusel - Z rozpočtu Evropské unie v loňském roce nejvíce těžilo Řecko následované Polskem. Největším čistým přispěvatelem do rozpočtu se loni naopak stalo Německo. Vyplývá to ze zprávy Evropské komise. Řecko loni z rozpočtu obdrželo o 6,3 miliardy eur (158 miliard korun) více, než do něj vložilo. To odpovídalo téměř třem procentům ekonomického výkonu země.

Čistý příjem Polska dosáhl 4,4 miliardy eur. Německo do rozpočtu vložilo o 8,8 miliardy eur více, než z něj získalo. Mezi čisté přispěvatele patřily rovněž Rakousko, Británie, Itálie, Francie, Nizozemsko a Švédsko. Mezi čisté příjemce se naopak zařadily Portugalsko a Španělsko a 12 nejmladších členských zemí EU, včetně České republiky.

Celkově bylo loni z rozpočtu v hodnotě 116,5 miliardy eur vynaloženo zhruba 40 procent na opatření k tvorbě pracovních míst, výstavbu infrastruktury a posilování konkurenceschopnosti. Zemědělské dotace se na výdajích EU podílely 37 procenty. EU v příštím roce zahájí jednání o výrazné revizi rozpočtu. Očekává se, že země, jako jsou Británie a Švédsko, budou volat po snížení zemědělských dotací, zatímco Francie bude tyto dotace bránit. Chudší členské země zase budou bojovat za zachování fondu pro regionální rozvoj.