Odboráři českého Tesca si stěžují britskému vedení

Praha - Odboráři českého zastoupení Tesca, kteří minulý týden obnovili stávkovou pohotovost, se obrátili na vedení britského maloobchodního řetězce. Vedení firmy i jejím akcionářům rozeslali dopisy, v nichž si stěžují na poměry v tuzemské pobočce. Odboráři zároveň vyzvali generálního ředitele britské centrály Tesca, aby situaci v Česku řešil. Vedení Tesco Stores ČR tvrdí, že s odboráři jedná a některé jejich stížnosti označilo za nepodložené.

„Rada odborové organizace v pětistránkovém dokumentu shrnula situaci u společnosti, důvody snižujícího se zisku z pohledu odborových organizací, nedostatky v komunikaci a obchodní politice společnosti a poukázala na kriticky nízký stav zaměstnanců, jež se odráží na plnění hospodářských výsledků společnosti,“ uvedl předseda Rady nezávislých odborů Tesca a šéf odborové organizace zaměstnanců Ivan Předinský.

Odboráři podle Předinského seznámili generálního ředitele společnosti Tesco i její akcionáře s dalšími důvody, kvůli kterým minulý týden obnovili stávkovou pohotovost, a také s podmínkami, za kterých jsou ochotni ji odvolat. „Nezávislé odbory Tesco vyzvaly generálního ředitele k jednání a rychlému zásahu a řešení problematiky v ČR, neboť komunikace s nejvyšším vedením v ČR je na bodu mrazu a bez jakéhokoli zájmu řešit vzniklou krizi,“ podotkl Předinský.

Odboráři nejsou jednotní ohledně stávkové pohotovosti. Konkurenční Podnikový výbor OSPO Tesco Stores ČR, který zastřešuje 27 z 31 odborových organizací působících při Tesco Stores ČR, a je tak největší odborovou základnou řetězce, se minulý týden od obnovení stávkové pohotovosti distancoval. Podle Karasové Tesco s OSPO jedná. „Snažíme se o stejnou spolupráci s Nezávislými odbory Tesco, bohužel ne vždy s pozitivní odezvou,“ podotkla mluvčí Tesco Stores ČR Eva Karasová.

Vedení českého Tesca tvrdí, že argumentace odborářů stojí na chatrných základech. „Přes současnou ekonomickou situaci, kdy se mnoho podniků potýká se značnými problémy, ať už jde o propouštění zaměstnanců nebo snižování platů, společnost Tesco pokračuje v investicích v ČR, vytváří nové pracovní pozice, snižuje ceny pro zákazníky a zaměstnancům stejně jako každý rok zvýšila mzdy,“ řekla dnes Karasová. Dodala, že zaměstnanci mohou navíc využívat různé benefity. „V každém obchodě se stará o zákazníky dostatečný počet zaměstnanců, který je dán provozními potřebami,“ podotkla.

Tesco jako česká dvojka

Tesco má nyní v Česku 122 hypermarketů, supermarketů, obchodních domů a samoobsluh. Na loňském žebříčku největších tuzemských obchodníků, který sestavila společnost Incoma Research a časopis Moderní obchod, připadla Tescu s odhadovanými tržbami 47 miliard korun druhá pozice. První byla s tržbami 54,5 miliardy korun německá obchodní skupina Schwarz, která v Česku provozuje diskontní prodejny Lidl a hypermarkety Kaufland.

V hospodářském roce 2008/2009 končícím letos v únoru klesl čistý zisk Tesca z 816 milionů korun v předchozím roce na 138 milionů. Tržby se snížily z bezmála 41 miliard korun na 39,7 miliardy.