Viceguvernér Hampl: Ekonomika půjde opět dolů v půlce roku 2010

Vídeň – Kolem poloviny roku 2010 by se česká ekonomika po mírném vzestupu mohla opět dostat na dolní úroveň. Tento názor dnes vyslovil viceguvernér České národní banky (ČNB) Mojmír Hampl na investičním summitu pro střední a východní Evropu pořádaném agenturou Reuters. Vývoj ekonomiky přirovnával k tvaru nesymetrického písmene „W“, po propadu tedy podle Hampla opět přijde růst. Ten však má být nižší než sedm procent, což byl růst, který česká ekonomika zažívala v uplynulých letech.

„První pozitivní signály uvidíme v první polovině roku 2010, potom přijde něco jako další pokles, a poté ekonomika začne konečně růst,“ uvedl Hampl. Také přivítal zvýšení některých daní a omezení výdajů státu, které v pátek schválila Poslanecká sněmovna. Uvedl, že je to signál zodpovědnosti a správná odpověď na zvyšující se výpadky ve výběru daní.

Česká ekonomika se v letošním druhém čtvrtletí technicky vymanila z recese. Hrubý domácí produkt za tři měsíce do konce června sice meziročně klesl o 5,5 procenta, ve srovnání s předchozím čtvrtletím se však zvýšil o 0,1 procenta. Hampl se domnívá, že až přijde oživení, nebude růst nejen v České republice, ale v celé Evropě tak vysoký, jako před krizí. Ekonomové pochybují o budoucím tempu růstu vzhledem k potřebě vypořádat se s vysokou hladinou zadlužení jak v soukromé, tak ve veřejné sféře a kvůli pravděpodobnému zpřísnění úvěrových podmínek i kontroly, napsala agentura Reuters.

Snahy o zvýšení regulace finanční oblasti Hampl kritizoval, regulace prý mohou způsobit více škody než užitku. Politici z Východu a Západu podle Hampla přijali ve snaze přijít s řešením pro finanční odvětví „mentalitu stáda“. Vzhledem k rekordním deficitům většiny státních rozpočtů však nemají oprávnění kázat o tom, jak se má trh bránit nadměrnému utrácení.

Regulace v EU
Regulace v EU