Fischer bude s odboráři řešit financování dopravy

Praha - Premiér Jan Fischer se dnes setká se zástupci dopravních odborů. Ty chtějí jednat hlavně o chybějícím zákonu o veřejné dopravě, který ministerstvo dopravy slibuje již několik let. Hrozí dokonce kvůli němu rozsáhlou stávkou ve veřejné dopravě. Kromě absence zákona o veřejné dopravě odboráři kritizují také chystané otevření trhu v osobní železniční dopravě nebo převádění některých činností v pražské městské hromadné dopravě na externí firmy. S předsedou vlády se odboráři sejdou napotřetí, předchozí dvě schůzky byly odloženy kvůli Fischerově pracovní zaneprázdněnosti.

Právě železnici a pražskou dopravu by stávka zasáhla zřejmě nejvíce. „Je potřebné, aby bylo jasně definováno, co co stojí, abychom nebyli závislí na politické vůli,“ uvedl Oldřich Schneider z Odborového svazu pracovníků dopravy.

Odboráři chtějí pro dopravu víc peněz, aby se méně propouštělo. „Zvyšování jízdného je jedním z prostředků a i to jsou samozřejmě návrhy, které městu předkládáme,“ řekl mluvčí pražského dopravního podniku Ondřej Pečený. Podle dopisu, který dopravní odbory zaslaly premiérovi koncem srpna, hodlají k případné stávce vyzvat i ostatní odborové organizace. Pod výzvou je podepsáno devět organizací, některé další se však nepřidaly. Svůj podpis nepřipojili například zástupci největší železniční odborové organizace, kterou je Odborové sdružení železničářů.