Důvěra amerických spotřebitelů nečekaně klesla, evropských zlehka stoupla

New York - Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v září nečekaně snížila. Způsobil to hlavně nejhorší výhled vývoje na trhu práce za 26 let, který vyvolal i obavy o další vývoj osobních financí a překonal optimismus z oživení na akciových trzích. Společnost Conference Board dnes oznámila, že její index důvěry klesl v září na 53,1 bodu ze srpnových revidovaných 54,5 bodu. Důvěra podnikatelů a spotřebitelů v ekonomiku Evropské unie a eurozóny naopak v září opět vzrostla, tempo růstu nicméně zpomalilo na nejnižší úroveň od dubna letošního roku. Tehdy se přitom odehrál obrat, když po několika měsících propadů důvěra poprvé stoupla. Souhrnný index ekonomické důvěry (ESI) v září vzrostl o 1,6 bodu na 82,6 bodu v celé unii a o dva body na 82,8 bodu v eurozóně.

Dílčí index hodnocení současné situace ekonomiky ve Spojených státech amerických klesl na 22,7 bodu ze srpnových 25,4 bodu a byl nejnižší od března. Index očekávání vývoje v příštích šesti měsících se snížil na 73,3 bodu z 73,8 bodu v předchozím měsíci.

Američané se bojí hledání práce

Průzkum rovněž ukázal, že Američané se obávají o další vývoj na trhu práce. Podíl lidí, kteří se domnívají, že je těžké najít práci, se zvýšil na 47 procent z 44,3 procenta. Podíl těch, kteří se domnívají, že pracovních míst je dostatek, naopak klesl na 3,4 procenta z 4,3 procenta a ocitl se nejníže od února 1983.

Ekonomové sledují index spotřebitelské důvěry velmi pozorně, protože se z něj snaží odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Ty ve Spojených státech zajišťují asi dvě třetiny ekonomické aktivity. Letos v únoru se důvěra spotřebitelů propadla na rekordní minimum 25,3 bodu.

Tempo růstu důvěry v ekonomiku EU zpomalilo nejvíce od dubna

Opačné zprávy než USA hlásí Evropská komise. „Další zlepšení důvěry v eurozóně posiluje očekávání, že se eurozóna vrátí k hospodářskému růstu ve třetím čtvrtletí a další zrychlení růstu ve čtvrtém čtvrtletí je stále ve hře,“ podotkl Howard Archer z Global Insight. Přestože se v posledních měsících důvěra v evropskou ekonomiku zásadně zlepšila, podle některých ekonomů stále není možné tvrdit, že hospodářství se dostalo z recese. V takovém případě by index ESI údajně musel dosáhnout úrovně 90 bodů, což se zatím nestalo. V současnosti sice roste nejen důvěra v průmyslu a ve službách, ale i důvěra spotřebitelů, v několika členských státech unie se však důvěra propadla či výrazně zpomalila.

Podobně jako index důvěry v hospodářství se vyvíjí i index podnikatelského klimatu (BCI), který na rozdíl od Evropské komise sleduje pro změnu Eurostat. V září sice BCI vzrostl, ale tempo růstu bylo pomalejší než v uplynulých měsících, přičemž hlavními „tahouny“ byla mírně lepší očekávání ohledně produkce a vývoje skladových zásob. Hodnota BCI v současnosti činí -2,07 bodu, přičemž ještě v srpnu činila -2,18 bodu.